САВЕТ ЗА ЉУДСКА ПРАВА УН: Израел починио злочине против човечности у Гази

В. Н.

10. 06. 2025. у 23:56

ЕКСПЕРТИ Комисије Савета за људска права Уједињених нација поднели су данас извештај о ситуацији на окупираној палестинској територији наводећи да је Израел у оквиру "усаглашене кампање за уништење живота Палестинаца починио злочине против човечности и истребљење", убијајући цивиле који су се скривали у школама и верским објектима у Појасу Газе.

САВЕТ ЗА ЉУДСКА ПРАВА УН: Израел починио злочине против човечности у Гази

Foto: Tanjug/AP Photo/Abed Khaled, File

- Примећујемо све више показатеља да Израел спроводи усаглашену кампању за уништење живота Палестинаца у Појасу Газе - изјавила је Нави Пилај, бивша висока комесарка Уједињених нација за људска права која председава Комисијом, преноси Ројтерс.

Према њеним речима циљање образовног, културног и верског живота палестинског народа од стране Израела нашкодиће садашњим генерацијама и генерацијама које долазе, ометајући њихово право на самоопредељење.

Иако се Израел повукао из Савета за људска права у фебруару, тврдећи да је пристрасан, комисија је испитала нападе на образовне установе и верске и културне објекте како би проценила да ли је прекршено међународно право.

Израелска дипломатска мисија је саопштила да је најновији извештај комисије "покушај да промовише свој измишљени наратив о рату у Гази" и доказује да чланови комисије "више брину о критиковању Израела него о заштити народа Газе".

У свом извештају Комисија је навела да је Израел уништио више од 90 одсто школских и универзитетских зграда и више од половине свих верских и културних локалитета у Гази.

- Израелске снаге су у својим нападима на образовне установе починиле ратне злочине, укључујући усмеравање напада на цивиле и намерно убијање. Убијањем цивила који су се склонили у школе и верске објекте израелске безбедносне снаге су починиле злочин против човечности и истребљење - наводи се у извештају Комисије Савета за људска права Уједињених нација.
 

(Тануг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).

10. 01. 2026. у 15:08

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.

10. 01. 2026. у 06:30

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.

10. 01. 2026. у 15:43

Коментари (0)

АЦА ЛУКАС: Покушали су да ме убију на Јахорини - огласила се полиција