И МИГРАНТИ БЕЖЕ ИЗ НЕМАЧКЕ: Око 26 милиона лане размишљало да оде, или долази - кући, у САД, Шпанију, Швајцарску
НЕМАЧКА као највећа европска економија дуго је важила за кључну државу у коју се досељавају странци са свих меридијана тражећи боље услове живота.

Фото: Профимедиа
Међутим, резултати недавне анкете Института за истраживање тржишта рада и занимања показали су да добар део имиграната не жели да на дуже стазе живи у овој земљи. Поједини траже боље услове рада са већом платом, многи не могу да се изборе са исцрпљујућом бирократијом и дискриминацијом, па би се вратили, или у домовину, због породице, или би срећу потражили другде. На одлуку да оду из Немачке утиче и залагање партија за оштрију политику према мигрантима.
Отприлике половина оних који не желе да остану намерава да се врати у домовину, остатак би да настави пут у неку другу земљу. Највише Пољака и Румуна желе да се врате кући. Мигранти који би да напусте Немачку и оду даље, најрадије би живот наставили у Швајцарској, САД или Шпанији. Избеглице и они које су дошли путем спајања породица, мање су склони ка исељавању него високообразовани и економски успешни имигранти, показала је анкета.
У испитивању је учествовало 50.000 особа рођених у иностранству које сада живе и раде у Немачкој и имају између 18 и 65 година. Из анкете су били изузети тражиоци азила који још немају признат боравишни статус у тој земљи. Анкета је спроведена од децембра 2024. до априла 2025. године.
- Њих 26 одсто, дакле око 2,6 милиона људи, наводи да су током прошле године размишљали да напусте Немачку. Око три процента, односно, 300.000 људи, већ су направили конкретне планове за напуштање земље - истакла је Јулија Косјакова, шефица Истраживачког одељења за миграцију, интеграцију и међународна истраживања тржишта рада, пренео је Дојче веле.
Годишње потребно још 400.000
НЕМАЧКОЈ је годишње потребно око 400.000 додатних имиграната који би трајно остали у тој земљи, како би се одржао неопходни потенцијал радне снаге. Највећа европска економија кубури са радном снагом, док се број пензионера повећава. Студија Института за истраживање тржишта рада и занимања показала је да "централни изазов није само прилив, већ и трајно задржавање миграната".
Планове о селидби највише праве високообразовани имигранти, тачније, они са магистарским или докторским дипломама.
- Између 30 и 39 одсто испитаника, они који раде на пословима као што су ИТ, финансије и услужне делатности, разматрају могућност исељавања. Укратко, то су управо они људи, који су овој земљи преко потребни када је реч о обезбеђивању довољног броја стручне радне снаге. Ово селективно исељавање представља значајан ризик за будућу економску одрживост Немачке - навела је Катја Галегос Торес која је учествовала у спровођењу испитивања.

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

СЛАВИМО ПЕТРОВДАН: Шта се данас не ради и шта треба умесити
СРПСКА православна црква и њени верници данас прослављају Петровдан, празник који је посвећен светим апостолима Петру и Павлу.
12. 07. 2025. у 07:34
Коментари (0)