ХАМНЕИ ПРЕВАРИО ТРАМПА: Америка гађала празно нуклеарно постројење?
ВИСОКИ ирански извори рекли су Реутерсу да је већина високо обогаћеног уранијума на локацији Фордо уклоњена пре америчког напада.
Foto: Profimedia
Ројтерс је пренео и да је број особља у подземном објекту у Фордоу смањен на минимум, а раније су, пре неколико дана, на подручју овог нуклеарног постројења виђени камиони, који су вероватно извлачили уранијум.
Фордо је једно од најважнијих иранских места за обогаћивање уранијума које су САД напале, заједно с Натанзом.
Амерички председник Доналд Трамп је изнео тврдње да су потпуно уништили та постројења за обогаћивање уранијума, међутим нема потврда да се то заиста догодило. Ирански званичници чак тврде да су постројења претрпела само површинска оштећења.
Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) саопштила је да до сада није забележено повећање нивоа радијације изван циљаних локација.
У исто уверавају и иранске власти своје становништво, умирујући их да нема опасности по здравље. Реза Кардан, заменик директора Организације за атомску енергију Ирана изјавио је да "ниједан траг радиоактивне контаминације није уочен изван нападнутих локација".
Он такође истиче да су унапред направљени планови и предузете мере за заштиту грађана у случају америчког напада.
- Упркос криминалном чину јутрошњег напада на нуклеарне објекте, захваљујући тим мерама, није забележена никаква контаминација - рекао је Кардан за иранску новинску агенцију ИРНА.
(Телеграф)
Препоручујемо
„НЕ ТРЕБА ОБРАЋАТИ ПАЖЊУ НА ЗЕЛЕНСКОГ" Песков: Путин се увек пристојно понаша
22. 02. 2026. у 15:55
ВАНРЕДНО СТАЊЕ ЗБОГ НАЈАВЉЕНЕ МЕЋАВЕ: Припремљено више од 700 возила за расипање соли
22. 02. 2026. у 15:32
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
ПОТПУНО ГОЛА: Објављене наге фотке жене нашег славног фолкера (ФОТО)
АНА Јовановић, супруга популарног певача Пеђе Јовановића, поново је успела да усија друштвене мрежама провокативним издањем са егзотичне дестинације.
21. 02. 2026. у 20:31
Коментари (0)