РУТЕ СВЕ ОТКРИО: НАТО чланице постигле важан договор

НАТО чланице сагласиле су се да издвајају пет одсто свог бруто домаћег производа (БДП) на одбрану, изјавио је данас генерални секретар Алијансе Марк Руте уочи дводневног самита тог војног савеза у Хагу.

РУТЕ СВЕ ОТКРИО: НАТО чланице постигле важан договор

Фото: Shutterstock

Руте је рекао новинарима да је то повећање буџета за одбрану "квантни скок који је амбициозан, историјски и фундаменталан за обезбеђивање наше будућности", пренео је Ројтерс.

Истакао је да ће државе чланице инвестирати у још хиљаду тенкова и оклопних возила, као и да се планира петоструко повећање капацитета противваздушне одбране.

Руте је навео да се повећање капацитета противваздушне одбране НАТО-а планира због тога што Алијанса мора да буде способна да се брани од евентуалних свакодневних напада, као што су руски ваздушни напади на Украјину. Самит НАТО-а у Хагу биће одржан од 24. до 25. јуна и на њему ће бити усвојена изјава о повећању издвајања за одбрану земаља чланица са садашњих два одсто БДП-а на пет одсто БДП-а.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

ПИВО, РАДОСТ, ПА СУЗЕ: Никола Јокић стигао у Србију, а тамо... (ВИДЕО)