УРСУЛИ НЕ ВЕРУЈУ ЗБОГ МУЋКИ С ВАКЦИНОМ: Суверенисти у Европском парламенту подносе захтев за смену председнице Европске комисије
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен ће бити изложена провери посланичког поверења.

Foto: Profimedia
Процедуру је покренуо део суверенистичке деснице у ЕП који је поднео захтев за смену прве даме европске извршне власти.
Захтев је поднет због одбијања Европске комисије да обелодани садржаје СМС порука које је Фон дер Лајенова размењивала са првим човеком фармацеутског концерна "Фајзер" 2021. године око вакцина против ковида. Сумња се да је председница ЕК тада преговарала "на своју руку" обичним телефонским порукама, а у игри су биле астрономске суме. Комисији се пребацује недостатак транспарентности у овој изузетно шкакљивој афери названој "Фајзергејт".
Збор распореда снага у ЕП, Фон дер Лајенова ће извесно "преживети" на функцији, али сама чињеница да је поднет захтев за гласање о неповерењу, показује снагу суверениста. Успели су да сакупе више од десет одсто, односно 74 потписа од 720 посланика. Истовремено, ово изјашњавање је показало и велику подељеност међу националном десницом.
Захтев је поднео део конзервативаца и реформиста у којима главне снаге чине Браћа Италије и пољска странка Право и правда. Потписе је дао 31 посланик од укупно 79 колико их има у овој групацији. Захтев је поднео румунски посланик Георге Пипереа, члан странке Савез за јединство Румуна чији је председник Ђеорђе Симион, неуспели кандидат с претходних избора у овој земљи.
Лидерка Браће Италије и премијерка Италије Ђорђа Мелони је љута због овог покушаја, јер би, да је гласање имало позитиван исход, то довело у питање функцију потпредседника Европске комисије њеног земљака Рафаелеа Фита.
Колика подељеност влада, показало је и то да је један од потпредседника конзервативаца, Пољак Патрик Јаки из странке Право и правда, потписао захтев заједно с 19 осталих чланова његове партије. Други потпредседник, Италијан Никола Прокачини је, међутим, одбио то да уради, уз објашњење да захтев за неповерење не би погодио директно председницу Фон дер Лајен, већ целу Европску комисију, укључујући и комесаре које је номиновала њихова група.
Потписе су, с друге стране, ставили неки чланови Патриота за Европу, Европе суверених нација и неколико непоредељених. Али, ту су и неки народњаци, из редова демохришћанске странке умерене десне оријентације, којој припада и сама Фон дер Лајенова. Међу њима и Словенац Бранко Гримс.
Још се не зна да ли ће се о захтеву за смену Фон дер Лајенове и њеног комесарског кабинета гласати на пленарном заседању у јулу.
Током постојања, Европска комисија се до сада пет пута сусретала са захтевима за рушење председника, а ово ће бити шести пут. Сви досадашњи покушаји били су неуспешни. Једино је 1999. године Комисија Жака Сантера колективно дала оставку пре гласања о неповерењу после скандала са француском комесарком Едит Кресон оптуженом за фиктивно запошљавање.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)