(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

M.K.

01. 07. 2025. у 13:58

ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја

Foto: Profimedia/ilustracija

Након уобичајено виших температура ваздуха у првој половини 2025. године, морска површина у Европи бележи значајне аномалије, нарочито у Медитерану, где је установљен историјски топлотни талас у мору, што је довело до рекордно високих температура воде.

Најинтензивније загревање забележено је у западном Медитерану, укључујући Балеарско и Тиренско море. 

Foto: SWE

Овакав пораст температуре изазива забринутост због могућих последица – од снажнијих олуја до обилних падавина у касном летњем и јесењем периоду. Висок ниво влаге значи више енергије за формирање грмљавинских невремена и обилне кише, пише Severe Weather Europe.

Морски топлотни таласи, попут овог, најчешће настају услед стабилних временских образаца, када су атмосфера без ветра, под утицајем високог притиска и без облачности. Такве ситуације доводе до стварања "топлотне куполе" — доминантног метеоролошког феномена који узрокује екстремне температуре на копну и у мору.

Како функционише топлотна купола

Топлотна купола је широка зона високог притиска која „заробљава“ топао ваздух и гура га надоле, чиме се он додатно загрева. Као поклопац на лонцу, купола спречава ослобађање топлоте, доводећи до аномалних температура у нижим слојевима атмосфере.

Foto: SWE

Тај ефекат се не осећа само на копну, већ значајно утиче и на мора. Како нема довољно мешања хладнијих и топлијих слојева воде, морска површина се континуирано загрева, што доводи до појаве морских топлотних таласа.

Медитерански топлотни талас на врхунцу

Западни и централни Медитеран тренутно бележе највише температуре икада забележене за ово доба године. Температуре морске површине у Тиренском мору достижу између 27 и скоро 29 степени Целзијуса. Већи део Медитерана има температуре изнад 25 степени, док Црно море такође бележи вредности од 21 до 24 степена, што је за 1 до 2 степена изнад просека.

Foto: SWE

Средња дневна температура површине Медитерана крајем јуна 2025. износи скоро 26 степени, што је за три степена више од историјског просека (око 23 степена). У Тиренском и Лигурском мору температуре су изнад просека за 5 до 6 степени, док су Јадран и Јонско море такође изнад просека, али у мањој мери.

Последице: Ризик од поплава током касног лета и јесени

Високе температуре мора повећавају ризик од екстремних падавина, јер топла вода испарава и додаје влагу у атмосферу, што узрокује снажне олује. Током претходних година забележене су катастрофалне последице:

  • У Словенији 4. августа 2023. године догодиле су се историјске поплаве које су проузроковале штету од више милијарди евра.
  • У септембру 2024. циклон Борис донео је разорне падавине у централној Европи.
  • У Валенсији, крајем октобра и почетком новембра 2024. године, бујичне поплаве однеле су 232 живота и проузроковале скоро 4 милијарде евра штете.

Упозорење: Потребно пажљиво праћење ситуације

Анализе морске температуре указују на то да је Медитеран тренутно једна од најаномалнијих регија на свету. Ово повећава вероватноћу да ћемо у наредним месецима бити сведоци озбиљних временских непогода у земљама као што су Италија, Хрватска, Француска, Шпанија и Словенија.

Европски центар за средњерочне временске прогнозе (ECMWF) и Светска метеоролошка организација упозоравају да ће, ако не дође до озбиљније адаптације на климатске промене, последице оваквих топлотних таласа бити све чешће и све разорније.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПЛЕНУМ СА 7 ЉУДИ? НЕМА ГА ВИШЕ! У ЗГРАДИ ЈЕ ХАОС, 4 ДАНА ТРЕБА ДА СЕ ЧИСТИ Деканка Филолошког факултета лично избацује згубидане из зграде

"ПЛЕНУМ СА 7 ЉУДИ? НЕМА ГА ВИШЕ! У ЗГРАДИ ЈЕ ХАОС, 4 ДАНА ТРЕБА ДА СЕ ЧИСТИ" Деканка Филолошког факултета лично избацује згубидане из зграде

НЕКАДА највећа блокадерка, деканка Филолошког факултета, Ива Драшкић Вићановић избацила је блокадере из зграде факултета.

22. 07. 2025. у 14:41 >> 16:30

Коментари (0)

Десет милиона евра за унапређење пословања СМЕ сектора и пољопривредних газдинстава у Србији