ПУТИН РАЗГОВАРАО СА МАКРОНОМ: Први пут после три године

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 07. 2025. у 18:26

РУСКИ председник Владимир Путин разговарао је телефоном са француским председником Емануелом Макроном, јавља Кремљ. Ово је први разговора два лидера после три године.

ПУТИН РАЗГОВАРАО СА МАКРОНОМ: Први пут после три године

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

*Шефови држава детаљно су разговарали о ситуацији на Блиском истоку у контексту иранско-израелске конфронтације и америчких удара на иранске нуклеарне објекте.

*Владимир Путин и Емануел Макрон су истакли посебну одговорност Русије и Француске, као сталних чланица Савета безбедности УН, у очувању мира и безбедности, укључујући и у блискоисточном региону, као и у одржавању глобалног режима неширења нуклеарног оружја. У том контексту наглашена је важност поштовања легитимног права Техерана на развој мирољубиве нуклеарне енергије и наставка испуњавања обавеза по Споразуму о неширењу нуклеарног оружја, укључујући сарадњу са ИАЕА.

*Лидери су се сложили да се криза у вези са иранским нуклеарним програмом, као и решавање других спорова на простору Блиског истока, морају решавати искључиво политичко-дипломатским средствима. Договорено је да се наставе контакти у циљу могуће координације ставова.

*Што се тиче Украјине, Владимир Путин је подсетио да је украјински конфликт директна последица политике западних држава које су годинама игнорисале безбедносне интересе Русије, стварале антируску базу у Украјини, толерисале кршење права становништва које говори на руском језику, а сада воде политику продужавања ратних дејстава, снабдевајући кијевски режим савременим наоружањем.

*Говорећи о изгледима за мирно решење, председник Русије је потврдио принципијелне ставове у вези са могућим договорима који треба да буду свеобухватни и дугорочни, да предвиђају отклањање узрока украјинске кризе и да се заснивају на новој територијалној реалности.

*Разговор Владимира Путина и Емануела Макрона био је садржајан.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО Захарова упутила мистериозну поруку Западу

"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".

01. 11. 2025. у 19:52

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!

АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!

ПЕВАЧ Аца Лукас поново је изазвао велику пажњу јавности када је гостовао у подкасту „Б-13“ код македонског шоумена Бојана Јовановског, познатијег као Боки 13, и жестоко критиковао певачицу Неду Украден. У свом препознатљивом стилу, без длаке на језику, Лукас је коментарисао, како тврди, „вишеструки идентитет“ своје колегинице.

04. 11. 2025. у 12:33

Коментари (0)

Вода – ресурс који Србија може да понуди свету