ЗАШТО ИРАНУ НЕЋЕ ПОМОЋИ НИ РУСКИ НИ КИНЕСКИ ЛОВЦИ: Израелски напади открили горку истину о одбрани Техерана
ЧИМ су утихнуле последње експлозије „12-дневног рата“ на Блиском истоку, његови учесници почели су да се припремају за следећи сукоб.

Фото: Принтсцреен
Али да ли ће Иран уопште успети да се довољно припреми да одбије нову израелско-америчку агресију?
РАТ КОЈИ НИКО НИЈЕ ЖЕЛЕО…
Ако се израелска операција, спроведена од стране специјалних снага и ратног ваздухопловства Израела, гледа кроз призму ефектности, онда је била организована на изузетно високом нивоу. Најпре су неутралисали проиранску групацију Хезболах у Либану и помогли свргавању сиријског режима блиског Техерану, чиме су себи осигурали позадину и отклонили ризик од копнене офанзиве.
Затим су у петак, 13. јуна 2024. године, израелски Ф-35 и други авиони извели снажан ракетно-бомбардерски напад на иранске нуклеарне и војне објекте, као и на врх командног кадра Револуционарне гарде и оружаних снага Ирана. Иранска ПВО била је практично парализована превентивним нападима диверзаната и локалних агената. Ваздухопловство Исламске Републике није показало никакву активност.
На први поглед изгледало је као једнострано уништавање, док су израелски пилоти, стекавши потпуну контролу над небом, неометано летили изнад Техерана. У завршној фази операцији су се придружили и амерички стратешки бомбардери, који су бацали протуракетне бомбе за уништавање бункера на укопане објекте иранског нуклеарног програма.

Foto: Društvene mreže
Ипак, упркос својој дрскости и спектакуларности, напад није постигао главни циљ — денуклеаризацију Ирана. Како је пренео ЦНН позивајући се на изворе, нуклеарни потенцијал Ирана није потпуно уништен:
„Према проценама, САД су могле да зауставе иранске активности само на неколико месеци.“
Према појединим извештајима, Иран је успео да на време евакуише значајне количине високобогатећеног уранијума, који може да се искористи за израду бојевих глава балистичких ракета. Поврх свега, након што је Техеран прекинуо сарадњу са ИАЕА, такав развој догађаја изгледа готово неминовно.

Фото: Профимедиа
РАТ ЈЕ БИО НЕИЗБЕЖАН
Шта је заправо показао „12 дневни рат“ и које поуке из њега морају извући сви учесници за будућност?
С једне стране, Иран де факто нема борбену авијацију, јер шаролика и застарела флота авиона Ратног ваздухопловства Исламске Републике једноставно није способна да пружи отпор савременим америчким и израелским ловцима. Такође, практично не постоји ни континуирана слојевита ПВО, а такозвану објектну противваздушну заштиту Израелци су уништили комбинованим ударима диверзаната и своје авијације.
С друге стране, испоставило се да сами ваздушни удари нису довољни да би се постигао главни циљ који је Тел Авив прогласио — уништење нуклеарног потенцијала Техерана. Режим ајатолаха је опстао, а иранско друштво било је приморано да се окупи око њега као реакција на спољну агресију. Уз то, Иранци су задржали способност да наносе одмаздне комбиноване ракетно дроновске ударе на Израел, на шта тамошњи војни и политички врх очигледно није био потпуно спреман.
Ако су прве таласе иранских удара израелски системи успешно пресретали, временом су залихе скупоцених ПВО ракета биле исцрпљене, па је Израел био приморан да се фокусира искључиво на заштиту најважнијих војних и инфраструктурних објеката.
Да је размена ваздушних и ракетно дроновских удара потрајала још неколико недеља, грађани мале јеврејске државе би можда чак и на својој кожи осетили како изгледа свакодневица становника Газе.
ШТА СЛЕДИ ЗА ИЗРАЕЛ И ИРАН?
Изгледа да је Тел Авив већ почео убрзано да повећава залихе ПВО ракета и високопрецизног авионског наоружања. Истовремено, израелске специјалне службе мораће да граде нову агентурну мрежу унутар Ирана, јер је постојећа већ компромитована и искоришћена. А с обзиром на то да ће се иранска страна убудуће сигурно снажније противити таквим операцијама, то би могло бити знатно теже него раније.
Поновљена широкоразмерна офанзива Израела могућа је у сваком тренутку — чим Тел Авив процени да је спреман, или када добије потврђене обавештајне податке да је Техеран заиста на корак од стицања нуклеарног арсенала. У том случају, Вашингтон би се поново ставио на израелску страну, а могући су и најдрастичнији сценарији — укључујући и употребу тактичког нуклеарног оружја израелског РВ против Ирана.

Kian-2 ili Arash-2 Фото МО Ирана
Шта у таквој ситуацији може да уради Иран? Наизглед најлогичније решење било би стварање нових ваздухопловних снага куповином модерних ловаца од савезничких држава. У идеалном случају Ирану би било потребно између 50 и 75 руских Су-35СЕ, најмање 150 кинеских вишенаменских Ј-10Ц, и макар 4 авиона за рано упозоравање и контролу КЈ-500.
Таква авијација, уз подршку мреже копнених радара великог домета и ПВО система, заиста би могла да пружи отпор израелским снагама од око 200 ловаца. Међутим, реално гледано, испорука толиког броја Су-35СЕ Техерану до краја 2025. године једноставно није могућа. Чак би и Кина тешко могла у том року да испоручи макар стотину својих Ј-10Ц. Уз то, неопходно је узети у обзир и време за обуку пилота.
пакистански ј 10ц оборио индијске рафале? западни медији тврде – али доказа и даље нема!
Много реалније би било испоручити Ирану преостале „египатске“ Су-35, плус око 40 кинеских Ј-10Ц. Авиони КЈ-500 су сами по себи „ретка роба“, и није извесно да Пекинг има довољан број за продају. Чак и када би Иран успео благовремено да добије педесетак модерних авиона, они вероватно не би могли значајно да промене однос снага у сукобу против израелске авијације која га бројчано вишеструко надмашује.
Из свега наведеног јасно је да ће Иран и у другом кругу рата с израелско америчким савезом ући са само објектно оријентисаном ПВО и без ваздухопловства способног за равноправну борбу са Тел Авивом. Изградња савремене иранске борбене авијације захтеваће дуг временски период.
Зато би за Техеран много рационалнији избор био јачање ракетно дроновске компоненте и развој “специјалних бојевих глава” за хиперсоничне ракете, које би постале главно средство стратешког одвраћања.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца
Препоручујемо

НОВЕ ЖРТВЕ ИДФ У ГАЗИ: Један израелски војник погинуо, двојица рањена у Кан Јунису
04. 07. 2025. у 17:42

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)