"ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?!" Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?

Марко Колашинац
Марко Колашинац

15. 07. 2025. у 09:36

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп разматра могућност да Украјини пошаље крстареће ракете Томахавк, преноси Вашингтон пост позивајући се на извор упознат са разговорима у Белој кући. Наведене ракете се још увек не налазе на званичном списку, али би могле бити укључене у каснијим пакетима помоћи.

ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?! Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?

Фото: Профимедиа/илустрација

Ракете Томахавк лансиране са територије Украјине могле би да погоде Москву и Санкт Петербург. Наводи се да су Американци током прошломесечног напада на Иран користили управо ове ракете.

Трамп питао Зеленског зашто не гађа Москву

Говорило се и о могућој употреби ракета АТАЦМС. Према извору, Трампова одлучност да изврши притисак на руског председника Владимира Путина пренета је током разговора са украјинским председником Володимиром Зеленским прошле недеље.

Наводно је Трамп питао Зеленског: „Зашто нисте ударили на Москву?“ На то му је Зеленски одговорио: „Можемо, ако нам дате оружје“, пише Вашингтон пост.

Према истом извору, Трамп сматра да Украјина треба да појача притисак на Путина, и то не само на Москву, већ и на Санкт Петербург.

Фото: Профимедиа

У Белој кући се расправљало и о могућности да војна помоћ Украјини обухвати дозволу за коришћење новог, моћног офанзивног оружја.

Извор наводи да би то вероватно укључивало одобрење за употребу 18 ракета дугог домета АТАЦМС, које се већ налазе у Украјини и имају домет до 300 километара.

Ове ракете не би могле да досегну Москву или Санкт Петербург, али би могле да погоде војне базе, аеродроме и складишта у дубини руске територије, која су за сада ван домета украјинских снага.

Руси премештају авијацију и опрему да избегну ударе

Према плановима, пакет помоћи могао би да садржи и већи број ових ракета.

Званичници Пентагона већ месецима заговарају дубље ударе на руску територију уз коришћење АТАЦМС-а. Сваки пут када се повећао домет ракета, Руси су одговарали премештањем авиона и друге опреме ван украјинског домета.

Извор наглашава да се Трамп на ескалацију одлучио из три разлога: прво, верује да га Путин не поштује, претварајући се да је спреман за мир, а притом игноришући позив америчког председника на прекид ватре.

Фото: Профимедиа

Друго, уверио се у ефикасност америчке војне моћи након употребе бомбардера Б-2 и ракета Томахавк у нападу на Иран. И треће, сматра да ће Путин пристати на преговоре само ако се суочи са претњом надмоћне силе.

- Како Руси воле да кажу, Трамп је одлучио да "ескалира да би деескалирао Али председник је такође поставио курс ка ескалацији, чији су ризици непознати - наводи аутор.

Масовне испоруке система „Патриот“ Украјини неће се догодити у скорије време

У међувремену, како пише Милитари воч, масовне испоруке Украјини система Патриот и ракета за њих „у скоријој будућности неће се остварити“.

Лист сматра да је проблем у исцрпљености залиха Сједињених Држава.

- Раније у јулу је саопштено да су залихе пресретача класе "земља–ваздух" за те системе смањене на 25 одсто од количине коју Пентагон сматра неопходном. Недостатак пресретача, изазван масовним испорукама Украјини, додатно је погоршан нападом балистичком ракетом Корпуса чувара исламске револуције на објекат америчког ваздухопловства, ваздухопловну базу Ал-Удејд у Катару 23. јуна, током којег су системи Патриот испалили десетине ракета пресретача како би оборили надолазеће пројектиле. Стога се очекује да ће допуњавање залиха америчке војске конкурисати са потребама за финансирање Украјине - пише стручни портал.

Фото: Схуттерстоцк/Илустрација

Иако обећање о испоруци система патриот умањује притисак на Трампову администрацију, „оштри недостатак система у Сједињеним Државама довешће до тога да се у обозривој будућности испоруке неће догодити“.

У исто време, сопствене потребе Украјине за новим системима ПВО „постају све очајније“ како Руси „постижу бројне успехе у уништавању система Патриот“ балистичким ракетама, закључује портал.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.

13. 02. 2026. у 12:40

БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из Чавоглава - поред њега и Пленковић и први човек Загреба

БОМБА, АУТОМАТ И ЦРНА БЕРЕТКА: Хрватски градоначелник се маскирао у Томпсона из "Чавоглава" - поред њега и "Пленковић" и "први човек Загреба

ДАНАС је у Светој Недељи одржан карневал Фашник, а на позорницу се попео и градоначелник овог места Дарио Зуровец који је био обучен као контроверзни хрватски певач Марко Перковић Томпсон који је познат по својим проусташким ставовима и песмама.

14. 02. 2026. у 14:35

Коментари (2)

ОВАЈ ДЕРБИ ИТАЛИЈЕ ИМА ВЕЛИКИ ЗНАЧАЈ: Јуве би да саплете Интер који сигурно корача ка новом Скудету