КАКО СУ САНКЦИЈЕ РУСИЈИ ПОДЕЛИЛЕ ЕУ: Расцеп због гаса и бродова
Европској Унији није пошло за руком да се сагласи ни око новог пакета санкција Русији.

Фото: Танјуг/АП пхото
- Веома сам разочарана што нисмо успели да се сложимо. Могу рећи да смо били веома близу договора – поручила је висока представница за спољну и безбедносну политику Каја Калас.
Реч је о 18. пакету санкција Москви, а тицао се утврђивања нове горње границе цена за руску нафту. Вето је ставила Словачка, забринута због намере ЕУ да у потпуности прекине довод руског гаса у ЕУ до 2027. године, чиме би званична Братислава била доведена у врло незавидан положај.
Вето словачког премијера Роберта Фица се у европским круговима сматра као пристисак да би се гарантовало снабдевање овој земљи која, као и Мађарска, у огромној мери зависи од руског гаса. Каја Калас је пре почетка састанка била оптимиста, истичући да је Братислава добила довољне гаранције, али договора није било.
ЕУ истиче да је Словачкој понудила форимрање радне групе задужене да подржи и прати енергетску транзицију ове земље, да разради решења за прекограничне тарифе нафте и гаса и понуди механизме који би јој између осталог омогућили "спот" снабдевање, тј. споразумима о хитној испоруцији, операцијама на тржишту којима би допуњавала постојеће дугорочне уговоре. Европска комисија је Словачкој обећала и дотације из европских фондова у циљу диверсификације извора.
Извори са састанка наводе да су и Малта и Кипар изразили неслагање с новим санкцијама које су предвиђале спуштање цене барела руске нафте са 60 на 45 долара, из бојазни да се не умање активности њихових бродова. Претходно смањење на 60 долара је, према Каји Калас, смањило руски приход од продаје нафте за 30 одсто.
У ЕУ, међутим, наовде да Русија заобилази ове рестрикције тако што је створила "фантомску флоту". Процене иду од 500 до чак 900 бродова. Нови, неусвојени пакет санкција, предвиђао је стављање још 70 оваквих пловила на "црну листу" на којој се налазе до сада идентификована 342.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)