ЛУЛА УЗВРАЋА ТРАМПУ: Није му ово Вашингтон
БРАЗИЛСКИ председник Луиз Инасио Лула да Силва рекао је данас да неће примати наређења америчког председника Доналда Трампа који је Бразилу увео царине од 50 одсто.
                                                                                    Foto: Profimedia
Трамп је царине, које би требало да буду примењиване у августу, увео због, како је рекао, лошег третмана бившег бразилског председника Жаира Болсонара и наводним нефер трговинским праксама Бразила према америчким компанијама, пренео је Ројтерс.
Лула и чланови његовог кабинета одбацили су образложење за увођење царина и инсистирали на суверенитету Бразила, позивајући Сједињене Америчке Државе на трговинске преговоре.
- Ниједан гринго неће давати наређења овом председнику - рекао је Лула, док се обраћао скупу левичарских студентских активиста у држави Гојас. У Бразилу, "гринго" је уобичајени израз за странце, без пежоративног значења које носи у другим деловима Латинске Америке.
Додао је да ће Бразил наставити са регулацијом и опорезивањем америчких технолошких фирми, тврдећи да оне промовишу насиље и лажне вести под аргументом слободе изражавања. Министар спољних послова Мауро Вијеира рекао за ЦНН Бразил данас како је Лула отворен за разговоре са Трампом.
- Ако се стекну околности, разговараће - додао је Вијеира. Власт у Бразилији водила је разговоре са индустријским групама и компанијама погођеним америчким тарифама, док истовремено припрема потенцијалне реципрочне мере ако преговори пропадну.
Рејтинг администрације бразилског предесдника Луиза Инасија Луле да Силве порастао је ове године по први пут, и то управо након што је амерички председник Доналд Трамп најавио увођење царина на увоз бразилске робе, наводи Ројтерс.
(Танјуг)
Препоручујемо
                    
                    "ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
                    
                    САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
                    
                    АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!
ПЕВАЧ Аца Лукас поново је изазвао велику пажњу јавности када је гостовао у подкасту „Б-13“ код македонског шоумена Бојана Јовановског, познатијег као Боки 13, и жестоко критиковао певачицу Неду Украден. У свом препознатљивом стилу, без длаке на језику, Лукас је коментарисао, како тврди, „вишеструки идентитет“ своје колегинице.
04. 11. 2025. у 12:33
                    
                    
                    
                    
                                        
                                    
                                        
                                        
                                
                                        
                                        
                                        
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
                    
Коментари (0)