САД БЕЖЕ ИЗ УНЕСКА: Остављају дуг од 600 милиона
НОВИ генерални директор Унеска наследиће од актуелне директорке Одри Азуле вишемилионски дуг Сједињених Америчких Држава према организацији, изјавила је у званична представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.

Фото: Горан Чворовић
-Излазак САД и, што је најважније, њихов вишемилионски дуг, постаће део тешког наслеђа госпође Азуле, с којим ће морати да се суочи нови генерални директор након избора ове јесени, рекла је она током брифинга.
Како је подсетила Захарова, дуг САД према Унеску износи је 600 милиона долара. Према њеним речима, Азуле се понаша као да је секретаријат Унеска спреман на излазак САД. Истовремено, она наглашава да последица тог изласка може бити смањење финансирања пројеката у земљама Глобалног Југа.
У уторак је председник САД Доналд Трамп донео одлуку о повлачењу земље из Унеска, који наводно „подржава циљеве који подстичу раздор“. Према саопштењу прес-службе Стејт департмента, излазак из Унеска ступиће на снагу 31. децембра 2026. године. Сједињене Државе су већ обавестиле руководство организације о тој одлуци. Како наводи Стејт департмент, чланство у Унеску „не одговара националним интересима“ САД. Након тога, генерална директорка Унеска Одре Азуле изразила је жаљење због одлуке Вашингтона.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца
Препоручујемо

УНЕСКО ПРОШИРИО ЛИСТУ СВЕТСКЕ БАШТИНЕ: Ово су четири нова локалитета
12. 07. 2025. у 23:11

ЖИВАДИН ЈОВАНОВИЋ О ВОЈНОЈ ВЕЖБИ СРБИЈЕ И КИНЕ: Увек смо били жртва агресије Запада
24. 07. 2025. у 21:25

КАТАСТРОФА У НАЈАВИ: Јерменија спремна да стави део територије под контролу САД?
24. 07. 2025. у 19:21

ОВА МАЈКА ЈЕ ПОСЕБНА: Разлог су њена деца, а ево и зашто (ВИДЕО)
ОНИ су Илија, Јована и Василије Хаџи-Пурић, полазници Центра за таленте "Никола Тесла".
10. 09. 2025. у 12:13 >> 20:43

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

КРВАВИ ПИР 2001: Зашто је Непалски принц побио целу краљевску породицу?
НИСУ МУ дали да ожени жену коју је волео, а онда је почело да се шушка да ће му одузети и право на престо.
12. 09. 2025. у 13:24
Коментари (0)