БРИТАНИЈА ПРЕТИ ИЗРАЕЛУ: Признаћемо Палестину у септембру

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 07. 2025. у 19:00

БРИТАНИЈА ће признати палестинску државност у септембру на Генералној скупштини УН уколико Израел не пристане на прекид ватре у Гази и не предузме кораке за окончање „ужасне“ ситуације у Појасу, саопштила је у уторак канцеларија британског премијера Кира Стармера.

БРИТАНИЈА ПРЕТИ ИЗРАЕЛУ: Признаћемо Палестину у септембру

Фото: Профимедиа


Десетине бивших британских дипломата и званичника УН потписале су 24. јула писмо у којем позивају Стармера да призна палестинску државност и предузме даље акције против Израела због ситуације у Гази.

„Одлучни смо да бранимо одрживост решења о две државе и стога ћемо признати Државу Палестину у септембру пред Генералном скупштином УН уколико израелска влада не предузме значајне кораке за окончање тешке ситуације у Гази и не обавеже се на дугорочни одрживи мир, укључујући и дозвољавање УН да без одлагања наставе хуманитарну помоћ народу Газе како би се окончала глад, и док Израел не пристане на прекид ватре и јасно не стави до знања да неће бити анексије Газе или Западне обале“, наводи се у саопштењу канцеларије.


Генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус изјавио је 23. јула да је Светска здравствена организација забележила нагли пораст смртних случајева повезаних са неухрањеношћу у Појасу Газе. Организација је документовала 21 смрт деце млађе од пет година од овог узрока у Гази ове године. Генерални директор СЗО додао је да акутна неухрањеност у овом сектору погађа више од 10% становништва, при чему је више од 20% трудница и дојиља прегледано на неухрањеност, често тешку. Напоменуо је да се криза глади погоршава због престанка испоруке хуманитарне помоћи и ограничења у њеном приступу.

Француски председник Емануел Макрон објавио је 24. јула да ће Француска званично признати Државу Палестину на састанку Генералне скупштине УН у септембру. Портпарол немачког кабинета Стефан Корнелијус рекао је 25. јула да немачка влада нема планове да призна Палестину у кратком року.

7. октобра 2023. године, Израел је био изложен невиђеном ракетном нападу из Појаса Газе. Након тога, милитанти палестинског покрета Хамас инфилтрирали су се у погранична подручја, отварајући ватру на војску и цивиле и узели више од 200 талаца. Према подацима власти, на израелској страни је убијено око 1.200 људи. Као одговор, Израелске одбрамбене снаге покренуле су операцију „Гвоздени мачеви“, која је укључивала ударе на цивилне циљеве, и објавиле потпуну блокаду Појаса Газе: обустављене су испоруке воде, струје, горива, хране и лекова. Борбе, које су прекинуте краткорочним прекидима ватре, однеле су животе више од 59.000 Палестинаца и око 1.500 Израелаца, прошириле су се на Либан и Јемен и изазвале размену ракетних удара између Израела и Ирана.

(риа.ру)

БОНУС ВИДЕО - Хеликоптери Ка-32 и Супер пума у акцији гашења пожара у Каменој гори

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН И ЗЕЛЕНСКИ ДОЛАЗЕ НАДОМАК СРБИЈЕ?! Нове информације о месту сусрета двојице лидера

ПУТИН И ЗЕЛЕНСКИ ДОЛАЗЕ НАДОМАК СРБИЈЕ?! Нове информације о месту сусрета двојице лидера

ВИШИ званичник у администрацији америчког председника Доналда Трампа рекао је да би састанак руског и украјинског председника Владимира Путина и Володимира Зеленског могао да се одржи у Мађарској, преноси Ројтерс.

19. 08. 2025. у 11:18

Коментари (0)

ЗАПАД ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта је управо урадило преко 210.000 Руса