ПАЗАРЕ КВАДРАТЕ У СРБИЈИ И ГРЧКОЈ: Грађани Северне Македоније радо купују станове у суседству
ТРЕНД пораста цена станова у Северној Македонији, који годинама уназад износи у просеку 22 одсто годишње, нагло је, током последње четири године, скочио за 80 одсто, показују подаци Народне банке у Скопљу.

Фото Shutterstock
По подацима државне Агенције за катастар некретнина, на пример, у центру главног града Скопља, у трећем тромесечју 2020. године стамбени квадрат је продаван за око 950 евра.
Сада, међутим, цене надмашују и 2.000 евра по квадратном метру, а на атрактивним локацијама и 3.500 евра!
Упркос томе, број празних станова у главном граду је достигао 60.000 што, како се наводи, указује на могућу нестабилност на тржишту. Гувернер централне банке Трајко Славевски је, за магазин "Трилинг", изјавио да је половина станова купљена готовином.
- Пре пандемије 2019, однос куповине станова и објеката за живот био је повољнији у односу на кредитирање - оценио је Славевски.
- На кредит се куповало 65 одсто, а остатак, у готовом. Сада је однос фифти-фифти. Разумљиво, вредело би да се погледа који је извор тих средстава.
У последњих пет година грађани Северне Македоније инвестирали су више од 50 милиона евра у куповину некретнина у суседној Грчкој. По статистичким подацима, највећи инвестициони талас из Северне Македоније у Грчкој је регистрован 2023, кад је у куповину некретнина, посебно у региону Солуна и дуж морске обале на Егеју, уложено више од 19 милиона евра.
У делу медијских осврта се указује и да велики број грађана Северне Македоније поседује пасоше земаља чланица ЕУ, посебно Грчке, па и Бугарске, што им омогућава куповину некретнина по условима који важе за ЕУ.
Подаци потврђују да македонски грађани, независно од сталног пораста цена стамбеног простора у Грчкој, најчешће инвестирају у куповину апартмана од педесетак квадрата, махом у околини Солуна и на Халкидикију. Током 2019. и 2020. улагали су у куповину некретнина у јужном суседству - по два милиона евра. Већ 2021. тај износ је премашио седам милиона евра, а 2022. и 2023, достигао је десет и 11 милиона евра.
Домаћа "мера" и за суседство
УПОРЕДНИ показатељи у анализама тржишта некретнина у региону указују да се по приближним ценама квадрата у Северној Македонији, станови могу пазарити и у Србији, а хит је куповина станова у Врњачкој Бањи, Грчкој, Хрватској, Црној Гори, на Кипру. У Бугарској, на обали Црног мора, станови вреде између 1.000 и 1.600 евра по квадрату.

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

"СА РАЧУНА ПОДИГНУТ ОГРОМАН НОВАЦ, КОНТЕЈНЕР НЕСТАО" Ланетова ћерка изнела нове тврдње о имовини покојног оца
ПРОШЛО је четири године од смрти легенде нашег глумишта, Милана Ланета Гутовића, који нас је напустио 25. августа 2021. у 75. години.
02. 09. 2025. у 21:21
Коментари (0)