УДАР НА ИСЛАМ У ШПАНИЈИ: Град Хумила забранио муслиманима да користе јавне просторе за верске активности
ЛОКАЛНЕ власти у граду Хумила на југоистоку Шпаније забраниле су муслиманима да користе јавне просторе, као што су спортске сале и општинске просторије за обележавање верских празника.

Foto: Tanjug/AP
Ову забрану, прву такве врсте у Шпанији, увела је конзервативна Народна партија (ПП) која је на власти у том граду, пренео је Гардијан.
Приликом доношења забране, екстремно десничарска партија Вокс се уздржала од гласања, а против су били представници локалних левичарских странака.
У образложењу одлуке се наводи да “се спортски објекти и општинске просторије не могу користити за верске, културне или друштвене активности које су стране нашем идентитету, осим ако их не организују локалне власти”.
Припадници локалног огранка партије Вокс поздравили су ову одлуку, наводећи да Шпанија јесте и увек ће бити земља хришћана.
Председник шпанске Федерације исламских организација Мунир Бенжелун Андалуси Азхари изјавиоје за лист Ел Паис да је одлука “исламофобна и дискриминишућа”.
“Они не иду против других религија, иду само против наше”, казао је он, додајући да је изненађен недавним порастом расистичке реторике и напада у Шпанији, као и да први пут за 30 година осећа страх.
Лидер социјалиста у региону Мурсија, Франсиско Лукас, на платформи Икс је објавио да ПП крши Устав и излаже ризику социјалну кохезију у потрази за влашћу.
Бивша социјалистичка градоначелница Хумиле, Хуана Гуардиола, упитала је шта се подразумева под идентитетом, подсетивши на векове муслиманског наслеђа у тој области.
Хумила, град у региону Мурсија, има око 27.000 становника, од којих 7,5 одсто долази из већински муслиманских земаља.
Ова одлука ће скоро сигурно бити оспорена пошто крши члан 16 шпанског Устава у којем се наводи да су “слобода идеологије и вероисповести загарантовани, као и да није потребно ограничавање њиховог изражавања како би се одржао јавни ред, пошто су заштићене законом”.
(Танјуг)
Препоручујемо

ОСТАВИЛИ ДЕТЕ НА АЕРОДРОМУ НА ИМ НЕ ПРОПАДНУ КАРТЕ: Драма на шпанском аеродрому!
03. 08. 2025. у 16:34


НАОРУЖАНИ МУШКАРАЦ УПАО У ПОЛИЦИЈСКУ СТАНИЦУ: Претио хладним оружјем, па одмах ликвидиран у драми у Барселони
26. 07. 2025. у 15:45 >> 16:54

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

ПЕВАЧ НИЈЕ БИО НА ОЧЕВОЈ САХРАНИ: "Није ме гризла савест"
ПЕВАЧ Раде Лацковић доживео је трагедију која му је потпуно променила живот.
09. 09. 2025. у 11:31
Коментари (0)