ГУТЕРЕШ ОСУДИО УБИСТВО НОВИНАРА АЛ ЏАЗИРЕ У ГАЗИ: Позива на независну и непристрасну истрагу

В.Н.

11. 08. 2025. у 19:35

ГЕНЕРАЛНИ секретар Уједињених нација Антонио Гутереш осудио је данас убиство новинара телевизије Ал Џазира у израелском ваздушном нападу на Газу, захтевајући истрагу.

ГУТЕРЕШ ОСУДИО УБИСТВО НОВИНАРА АЛ ЏАЗИРЕ У ГАЗИ: Позива на независну и непристрасну истрагу

FOTO: Tanjug/AP

 -Генерални секретар позива на независну и непристрасну истрагу најновијих убистава -изјавио је портпарол УН Стефан Дижарик.

Према подацима Уједињених нација, најмање 242 новинара убијена су у Појасу Газе од почетка рата.

 -Новинари и медијски радници морају бити поштовани и заштићени. Мора им бити омогућено да свој посао обављају слободно, без страха и без узнемиравања- истакао је Дижарик, пренео је Ројтерс.

Ал Џазира је раније данас објавила да је пет чланова њене новинарске екипе, укључујући истакнутог извештача Анаса ал Шарифа (28), убијено синоћ у израелском ваздушном нападу у близини болнице Ал Шида у граду Гази. Ал Џазира је осудила убиство чланова своје новинарске екипе, оцењујући да је то "очајнички покушај да се ућуткају гласови који разоткривају претећу окупацију и преузимање Газе". Ал-Шариф и још један дописник, Мохамед Креикех, заједно са сниматељима Ибрахимом Захером, Мохамедом Нуфалом и Моаменом Аливом, налазили су се у шатору за новинаре код главне болничке капије у тренутку када је напад изведен, наводи Ал Џазира.

Комитет за заштиту новинара (ЦПЈ) саопштио је да је пренеражен нападом и да Израел није пружио доказе који би поткрепили тврдње против Ал-Шарифа.

Прошлог месеца су Ал Џазира, УН и ЦПЈ, издали одвојена саоштења у којима су упозоравали да је Ал Шарифов живот у опасности и позивали на његову заштиту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.

14. 03. 2026. у 11:54

Коментари (0)

ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)