ЗАПАЉИВ ГОВОР ДАНСКЕ ПРЕМИЈЕРКЕ НА ОТВАРАЊУ САМИТА: Русија неће стати, они су претња свима нама
ПРЕМИЈЕРКА Данске Мете Фредериксен изјавила је на почетку Самита Европске политичке заједнице (ЕПЗ) да европске земље морају хитно да ојачају своју одбрану и да подрже Украјину како би се одвратили руски напади и осигурала безбедност Европе.
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix via AP
- Сада свима мора да буде јасно да Русија неће стати док не буду приморани на то. И они су претња, не само Украјини, већ свима нама. Данас имамо један велики задатак пред собом. Морамо да учинимо нашу заједничку Европу толико јаком да рат против нас постане незамислив. И то морамо да учинимо сада - рекла је Фредериксен на отварању седнице ЕПЗ у Копенхагену.
Рат у Украјини никада није вођен само због Украјине већ је реч о Европи, њеним народима, грађанима, вредностима и слободи, рекла је премијерка, подсећајући на историјске нападе Русије и Совјетског Савеза на европски континент.
- Од ширења Руског царства до совјетских тенкова који су прелазили неколико граница током Хладног рата, разбијајући наде у слободу. И скорија историја нам говори потпуно исту причу - рекла је она и додала да мир са Русијом може да се постигне само снагом.
Фредериксен је истакла три кључне области деловања: јачање Украјине, слабљење Русије и припрему Европе за хибридне претње.
- Морамо да ојачамо Украјину додатним испорукама оружја и муниције, док истовремено уводимо нове санкције Русији. Нигде то неће имати већи утицај на европску безбедност него на фронту у Украјини. Ово није милосрђе, већ директна одбрана нашег континента - рекла је она.
Она је додала да Европа мора да убрза сопствену војну спремност, учећи од Украјине у развоју одбрамбене индустрије и одговору на хибридне претње, укључујући дронове, нелегалне миграције и циљање критичне инфраструктуре.
- На добром смо путу, али морамо да се крећемо много брже. Морамо да научимо од Украјине осећај хитности, изградњу невероватне одбрамбене индустрије за само неколико година. Морамо да научимо ту лекцију и морамо да се убрзамо - нагласила је Фредериксен.
Такође је указала на важност економских и друштвених мера у јачању отпорности Европе.
- Безбедност није само питање оружја. Морамо да обезбедимо послове, здравствену заштиту, образовање, приступачну храну и могућности за будућност наших грађана. Морамо да инвестирамо у нове технологије и кључне сировине, смањимо зависност и градимо снажнију европску економију - рекла је она.
Фредериксен је нагласила солидарност европских држава и важност заједничког одговора.
- Европа је јака када одлучимо да то будемо. Руски циљеви - заузимање Кијева, свргавање украјинске владе и дестабилизација Европе, нису остварени захваљујући отпорности Украјине и подршци европских земаља - закључила је данска премијерка.
Препоручујемо
НЕМАЧКА ПАРЛАМЕНТАРНА ПАРТИЈА: Вашингтон би требало да повуче трупе из Немачке
28. 03. 2026. у 23:15
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (0)