АМЕРИЧКИ МИНИСТАР: Тестирање нуклеарног оружја које тражи Трамп неће укључивати експлозије атомске бомбе

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

02. 11. 2025. у 21:11

МИНИСТАР енергетике Сједињених Америчких Држава Крис Рајт изјавио је данас да очекује да тестирање нуклеарног оружја које тражи амерички председник Доналд Трамп засад неће укључивати стварне експлозије атомске бомбе.

АМЕРИЧКИ МИНИСТАР: Тестирање нуклеарног оружја које тражи Трамп неће укључивати експлозије атомске бомбе

Фото: Профимедиа

-Мислим да су тестови о којима тренутно говоримо тестови система. Ово нису нуклеарне експлозије. Ово је оно што називамо некритичким експлозијама, рекао је Дафи за Фокс њуз.

Такви тестови укључују "све остале делове нуклеарног оружја да би се обезбедило да пружају одговарајућу геометрију и припремају нуклеарну експлозију", рекао је он.

Трамп је прошле недеље изјавио да је наредио Пентагону да почне тестирање америчког нуклеарног оружја "на равноправној основи" као одговор на "програм тестирања других земаља".

Русија је недавно најавила испитивања нуклеарно покретаног подводног дрона и крстареће ракете способне за ношење нуклеарног оружја, преноси Блумберг.

Упитан да ли становници у близини нуклеарног центра америчке војске за тестирање у Невади треба да очекују облак у виду печурке у неком тренутку, Рајт је одговорио да нема разлога за бригу због тога.

САД нису тестирале експлозију нуклеарног оружја од 1992. године, када је тадашњи председник Џорџ Буш наредио мораторијум.

Танјуг

БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Анђела Вуковић - Радозналост је њена супермоћ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

Коментари (0)

СКАНДАЛ СА ТОШИЋЕМ ОСТАВИО ПОСЛЕДИЦЕ: Јелена Карлеуша грцала у сузама, емотивно разорена - умало прекинуто снимање Пинкових звезда