НЕМАЧКИ СУД УХАПСИО ОСУМЊИЧЕНОГ ЗА ЕКСПЛОЗИЈУ У СЕВЕРНОМ ТОКУ: Пољски судија - није саботажа већ војна акција
НЕМАЧКИ суд је издао званичну потерницу за украјинским држављанином за кога се тврди да је умешан у дизање у ваздух гасовода Северни ток у септембру 2022. године.
Foto: Printskrin Youtube
Четрдесетдеветогодишњак, кога су медији идентификовали као бившег украјинског војног официра Сергеја Кузњецова, наводно је предводио малу групу украјинских саботера. Према немачким властима, група је изнајмила јахту и поставила експлозив на цевоводе користећи комерцијалну ронилачку опрему. Експлозија је прекинула три од четири цевовода којима су руски природни гас транспортовани у Немачку.
Москва је одбацила ову верзију догађаја као „смешну“, сугеришући умешаност земаља НАТО-а због сложености операције саботаже.
У саопштењу које је у петак објавила Канцеларија федералног јавног тужиоца наводи се да је „истражни судија Федералног суда правде данас [28. новембра] извршио потерницу против украјинског држављанина Сергеја К.“
Мушкарац је ухапшен у Италији у августу и изручен Немачкој у четвртак.
Још један осумњичени у овом случају, идентификован као Владимир З., притворен је у Пољској крајем септембра на основу европског налога за хапшење.
Међутим, у октобру је Окружни суд у Варшави одбио немачки захтев за екстрадицију, наредивши тренутно пуштање осумњиченог на слободу. Локални медији су цитирали судију Даријуша Лубовског који је тврдио да Немачка нема надлежност, јер су се експлозије догодиле у међународним водама.
Он је даље описао експлозије као „оправдане, рационалне и праведне“.
-Дизање критичне инфраструктуре у ваздух током рата – током праведног, одбрамбеног рата – није саботажа већ означава војну акцију, закључио је пољски судија.
Пољски премијер Доналд Туск такође је оправдао саботажу, објавивши на X да „проблем са Северним током 2 није у томе што је дигнут у ваздух. Проблем је у томе што је изграђен“.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков је одговорио да Тускова изјава открива спремност Пољске да толерише тероризам све док то штети Русији.
(rt.com)
БОНУС ВИДЕО - ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Анђела Вуковић - Радозналост је њена супермоћ
ИРАНСКИ КОМАНДОСИ ПРОНАШЛИ ПИЛОТА Ф-35: Заварали траг Американцима и ухапсили га
ИСЛАМСКА револуционарна гарда (ИРГЦ) лоцирала је и привела пилота обореног америчког ловца Ф-35 током операције потраге, јавља иранска агенција Нур њуз.
03. 04. 2026. у 16:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
"САМО ЈЕ ПАЛА, КАО ПОКОШЕНА" Страшна трагедија Милоша Бојанића, преминула је у 48. години
ОВАЈ губитак је оставио неизбрисив траг на његову породицу...
03. 04. 2026. у 15:33
Коментари (0)