ТРАМП САЗВАО ХИТАН САСТАНАК: Расте притисак због Венецуеле

В.Н.

01. 12. 2025. у 16:54

ПРЕДСЕДНИК Америке Доналд Трамп сазвао је за понедељак увече хитан састанак у Овалном кабинету како би одредио наредне кораке у вези са кризом у Венецуели, сазнаје Си-Ен-Ен. Састанак се одржава у тренутку када Вашингтон убрзава своју кампању притиска на владу Николаса Мадура.

ТРАМП САЗВАО ХИТАН САСТАНАК: Расте притисак због Венецуеле

Фото: Танјуг

 

Очекује се да ће на седници присуствовати највиши чланови безбедносног апарата Трампове администрације: министар одбране Пит Хегсет, председник Здруженог генералштаба генерал Дан Кејн и државни секретар Марко Рубио, као и шефица Трамповог кабинета Сузи Вајлс и њен заменик Стивен Милер.

Састанак је заказан за 17 часова по источноамеричком времену, односно за 23 сата по европском.

Ширење војног присуства и нова упозорења

САД су претходних недеља интензивирале притисак на Венецуелу: извршени су нови удари на бродове за кријумчарење дроге, у карипском региону распоређене су додатне америчке војне снаге и средства, а председник је најавио да ће САД ускоро заустављати и копнени шверц из Венецуеле, не само поморски.

Током викенда Трамп је објавио упозорење на друштвеним мрежама, позивајући "авио-компаније, пилоте и криминалне мреже" да избегавају венецуелански ваздушни простор. Новинарима је касније рекао да не би требало "превише да читају" из те објаве.

Разговор са Мадуром и питање шта је речено

Трамп је потврдио и да је разговарао телефоном са Николасом Мадуром, али није открио детаље разговора. Претходно је објављено да је венецуеланском лидеру испоставио ултиматум да одмах одступи са власти, који је Мадуро одбио, захтевајући глобалну амнестију за себе и своје најближе сараднике.

Састанак у Овалној соби долази у тренутку када расте сумња конгресних представника, и републиканаца и демократа, у правну основу америчких удара на тзв. бродове за кријумчарење дроге, у којима је погинуло више од 80 људи.

Си-Ен-Ен је претходне недеље објавио да је америчка војска спровела и накнадни напад на брод, након што први удар није елиминисао све особе на броду.

Поједини чланови Конгреса упозорили су да ти напади потенцијално могу представљати ратни злочин.

Док Вашингтон тврди да су операције усмерене на разбијање криминалних мрежа повезних са венецуеланском влашћу, критичари упозоравају да САД улазе у правно и политички опасну зону. Данашњи састанак у Овалној канцеларији могао би да буде тренутак када администрација одређује да ли ће кризу додатно ескалирати или покушати да пронађе излаз који не води у отворени конфликт.

(РТ Балкан)

БОНУС ВИДЕО - СВЕ СЕ ТРЕСЛО: Руски тенкови на Црвеном тргу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ЦНН ОБЈАВИО ДА ЈЕ ИРАН ПРОГЛАСИО ВЕЛИКУ ПОБЕДУ, ТРАМП ПОЛУДЕО Саопштење је велика превара, надлежни утврђују да ли је почињено кривично дело

ИРАН је саопштио да је остварио велику победу и приморао Сједињене Америчке Државе да прихвате његов план у 10 тачака, наводи се у саопштењу Врховног савета за националну безбедност Ирана које су пренели државни медији, тврди ЦНН. Трамп је на обајву ЦНН-а експресно реаговао и оптужио их за превару.

08. 04. 2026. у 02:39

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

ШОК: Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон

ШОК: "Амери НИСУ спашавали пилота - КРАЛИ су обогаћени уранијум! Катастрофа за Вашингтон"

БАГЕЈ је назвао операцију спасавања катастрофом за Вашингтон, јер иранска војска тврди да су њене снаге уништиле два хеликоптера Црни јастреб и два војно-транспортна авиона Ц-130.

06. 04. 2026. у 19:11

Коментари (0)

АИКБАНК ОМОГУЋИЛА 100% ОНЛИНЕ ОТВАРАЊЕ РАЧУНА: За 15 минута, са 0 рсд месечног одржавања