"АКО СЕ МАДУРО НЕ ОПАМЕТИ, БИЋЕ СЛЕДЕЋИ": Оштар одговор Трампа након заплене танкера у близини Венецуеле (ВИДЕО)
Амерички председник Доналд Трамп потврдио је да су америчке снаге заплениле велики нафтни танкер код обале Венецуеле, што је најновији потез у ескалацији притиска на председника Николаса Мадура.
Фото: Профимедиа, Shutterstock
Трамп је последњих недеља појачао реторику, поручивши да су Мадуру "дани одбројани", наводи CNBC.
"Управо смо запленили танкер на обали Венецуеле, велики танкер, врло велики, заправо највећи икада заплењен", изјавио је Трамп током састанка у Белој кући.
На питање новинара, председник САД је одбио да пружи додатне информације о власнику танкера или његовом одредишту.
"Заплењен је с врло добрим разлогом", кратко је додао Трамп и наставио:
"Претпостављам да ћемо задржати нафту. Нисам размишљао о председнику Венецуеле. Нисам о њему размишљао. Имаће пуно проблема ако се не опамети. Ако се не опамети, биће следећи. Не волимо људе који убијају друге. Колумбија је велики произвођач дроге", рекао је Трамп после питања новинара о Мадуру.
Вест о заплени танкера је одмах утицала на цене нафте. Америчка сирова нафта поскупела је за 70 центи, односно 1,2 одсто, на 58,95 долара по барелу. Глобална референтна вредност, нафта Брент, поскупела је за 71 цент, или 1,15 одсто, на 62,65 долара по барелу.
Венецуела је један од оснивача ОПЕЦ и поседује највеће доказане резерве нафте у свету. Према подацима енергетске консултантске компаније Кплер, ове године извози око 749.000 барела дневно, од чега најмање половина одлази у Кину, док се у САД извози око 132.000 барела дневно.
(Телеграф)
Препоручујемо
ЗАРОБЉЕН У WC-У: Обезбеђење УДАРИЛО Трампа, а онда је Доналд покуцао (ВИДЕО)
10. 12. 2025. у 18:16
АМЕРИ ПРЕТЕ ХАШКОМ СУДУ: Не дају на Трампа - поставили УЛТИМАТУМ и 3 услова
10. 12. 2025. у 16:23
УКРАЈИНЦИ ОБОРИЛИ НОВИ РУСКИ ДРОН: Запрепастили се шта се налази у њему
ЈЕДНОГ од првих дана 2026. године украјинска војска оборила је руски дрон новог типа. Идентификован је као „Геран-5“, брз и далекометни дрон.
23. 01. 2026. у 12:25
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (0)