"НАТО СЕ ПОДЕЛИО" Орбан објаснио: Американци су за мир, а Европа за рат
ПОЈАВИЛЕ су се озбиљне разлике између кључних земаља НАТО-а: Сједињене Америчке Државе залажу се за мир, а њихови европски савезници – за рат, изјавио је мађарски премијер Виктор Орбан, коментаришући изјаве генералног секретара НАТО-а Марка Рутеа о припреми за рат са Русијом.
Фото: АП
Орбан сматра да се у светској политици појавило нешто ново: два стуба НАТО-а, Американци и Европљани, „говоре потпуно различите ствари“.
„Америка жели мир, а Европа жели рат“, рекао је Орбан у интервјуу за часопис „Мандинер“.
О заплени руске имовине
Говорећи о заплени замрзнуте руске имовине на Западу, Орбан је приметио да ће он имати непредвидиве последице по Европску унију.
„Последице (таквог потеза) много су озбиљније него што се на први поглед чини. Делује да је то економско питање, али није. То је директан корак ка уласку у рат“, напоменуо је мађарски премијер.
Према његовим речима, „то се није догодило чак ни у време Другог светског рата“.
„Заплена руских девизних резерви и њихово касније коришћење за помоћ страни која је у рату са Русијом – представља објаву рата“, нагласио је премијер.
Марк Руте је раније, на конференцији за новинаре 11. децембра са немачким канцеларом Фридрихом Мерцом, позвао европске земље да повећају расходе за одбрану како би биле спремне да „ратују против Руса“. Он је позвао државе-чланице блока да усвоје ратни начин размишљања, тврдећи да је Алијанса „следећа мета“ Русије. Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је 11. децембра да Русија нема агресивне планове против земаља НАТО-а и ЕУ и да је спремна да писмено дâ такве гаранције.
Савет Европске уније је 12. децембра усвојио одлуку о трајном блокирању суверене руске имовине. Европска комисија се нада да ће на самиту 18. и 19. децембра обезбедити одлуку земаља ЕУ о експропријацији 210 милијарди евра руске имовине, од чега је 185 милијарди евра блокирано на платформи „Јуроклир“ у Белгији.
Председник Русије Владимир Путин раније је изјавио да би конфискација руске имовине о којој се расправља у Европи представљала крађу.
(Спутњик)
Препоручујемо
ВЕЛИКО ОРБАНОВО УПОЗОРЕЊЕ БРИСЕЛУ! "Ако дирнете руску имовину, рат је неизбежан"
14. 12. 2025. у 10:16
ТРАМП УПУТИО ПИСМО ОРБАНУ: Ево шта му је поручио
ПРЕМИЈЕР Мађарске Виктор Орбан објавио је на друштвеној мрежи Икс писмо које је добио од Доналда Трампа, у којем председник Сједињених Америчких Држава истиче да су односи САД и Мађарске јачи него икада и да се заснивају на заједничким вредностима.
09. 01. 2026. у 10:22
ПОКРЕНУТА ДВОСТРУКА ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА: Страх због Гренланда преплавио Европу, лидери сада имају нову тактику
ЕВРОПСКЕ владе покренуле су двоструку дипломатску офанзиву како би убедиле председника САД Доналда Трампа да одустане од својих претензија према Гренланду - кроз лобирање у Вашингтону и притисак на НАТО да отклони безбедносне забринутости америчког председника.
09. 01. 2026. у 13:11
ВОДИТЕЉКА ОТКРИЛА ИСТИНУ О ЦЕЦИ И ЧЕДИ: Умешан и Александар Кос - шта се дешавало између политичара и певачице
БЛИЗАК пријатељ и сарадник Чедомира Јовановића, Александар Кос, последњих месеци нашао се у жижи интересовања јавности. О његовом професионалном ангажману, али и приватном животу, у последње време све се чешће спекулише, док је јавности и даље мало познато чиме се заправо бави и какав је његов пут био до позиције на којој се данас налази.
09. 01. 2026. у 08:42
Коментари (0)