НАПАДАЧ СА ПЛАЖЕ БОНДАЈ ОПТУЖЕН ЗА ТЕРОРИЗАМ: Поред тога има још скоро 60 преступа - Убијено 16 особа
ПОЛИЦИЈА у Аустралији саопштила је да је оптужила мушкарца који је отворио ватру током прославе јеврејског празника Хануке на плажи Бондај у Сиднеју за 59 преступа, укључујуц́и и оптужбу за тероризам.
Фото Танјуг/АП/Mark Baker
Комесар полиције Мал Ланјон прогласио је инцидент терористичким, а истрага је поверена Заједничком тиму за борбу против тероризма Новог Јужног Велса ЈЦЦТ у оквиру операције "Аркес", наведено је у саопштењу полиције (АФП).
У тиму учествују припадници Полиције Новог Јужног Велса, Аустралијске федералне полиције, Аустралијске безбедносно-обавештајне организације и Криминалистичке комисије Новог Јужног Велса.
Међу оптужбама су извршење терористичког чина, 15 тачака за убиство, 40 тачака за наношење тешких телесних повреда са намером убиства, пуцање из ватреног оружја са намером изазивања тешке телесне повреде, јавно истицање забрањеног симбола терористичке организације и постављање експлозива у или близу зграде са намером изазивања штете.
Осумњичени остаје у болници под полицијским надзором и данас би требало да се, путем аудио-видео линка, појави пред Одељењем за кауцију Локалног суда 7. Напад у недељу, у којем је убијено 16 особа, укључујући и једног од нападача, истражује се као терористички чин усмерен на јеврејску заједницу и представља најсмртоноснију масовну пуцњаву у Аустралији у последње готово три деценије, истиче Ројтерс.
У Сиднеју је среда проглашена за дан жалости након најсмртоносније масовне пуцњаве у тој земљи у последње три деценије, а данас су почеле и сахране убијених. Полиција се фокусира на осумњичене нападаче Саџида Акрама (50) и његовог 24-годишњег сина, који је у локалним медијима именован као Навид, преноси Ројтерс.
Саџид је убијен у пуцњави са полицајцима у парку Бондај бич где се напад догодио у недељу, а његов син је у болници у Сиднеју под полицијским надзором.
- Истражитељи очекују да ц́е испитати Навида у среду, када лекови престану да делују и када буде присутан његов правни саветник - рекао је комесар полиције Новог Јужног Велса Мал Ланјон.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
ПОТРАГА ЗА ТРАГОВИМА: Форензичари истражују место стравичног терористичког напада у Москви
Препоручујемо
СРУШЕН РУСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ЦЕЛА ЗЕМЉА ПОТОНУЛА У ХАОС: Падају градови један за другим, наоружане групе воде борбе са војском (ВИДЕО)
РУСКИ војни хеликоптер срушио се 25. априла у близини Вабарије у региону Гао у Малију, потврдили су руски извори, док су борци Фронта за ослобођење Азавада и џихадистичке групе повезане са Ал Каидом, ЈНИМ, извели највећу координисану офанзиву у земљи последњих година, нападајући истовремено главни град Бамако, војно упориште Кати и северне градове Кидал, Гао и Севаре, што је на највидљивији начин открило ограничења руске безбедносне стратегије у Африци.
26. 04. 2026. у 13:30
Гори војна база са америчким бомбардерима: Одатле су летели за Иран (ВИДЕО)
У британској ваздушној бази РАФ Фаирфорд у Глостерширу ноћас је избио велики пожар који је тешко оштетио зграду бивше кантине.
26. 04. 2026. у 13:01
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (0)