ОРБАН ОПЛЕО ПО ЗАПАДУ: "ЕУ ради исто што и нацистичка Немачка!“
ВИКТОР Орбан тврди да планови ЕУ о заплени руске имовине подсећају на политику нацистичке Немачке.
Фото: АП
Мађарски премијер Виктор Орбан изјавио је да политика коју тренутно води Европска унија у многим елементима подсећа на поступке нацистичке Немачке у периоду уочи и током избијања Другог светског рата, преноси агенција ТАСС.
Орбан је повукао директну историјску паралелу, наводећи да су и нацистичке власти у Немачкој уочи рата користиле готово идентичну реторику каква се данас може чути из појединих европских кругова.
– Када су Немци започињали Други светски рат, говорили су исто оно што сам чуо јуче: да ће победити и да ће трошкови рата бити надокнађени не репарацијама, већ ратним пленом – рекао је Орбан, коментаришући намеру Европске уније да конфискује замрзнуту руску имовину.
Његова изјава долази у тренутку када се у европским институцијама све отвореније говори о заплени руске државне и приватне имовине која је замрзнута након почетка сукоба у Украјини, а коју поједине чланице ЕУ желе да искористе за финансијску и војну подршку Кијеву.
Раније је и председник Русије Владимир Путин, током обраћања у директном телевизијском преносу, оштро реаговао на те планове, оценивши да би конфискација руске имовине представљала отворену пљачку и опасан преседан у међународним односима.
Пре тога, белгијски премијер Барт де Вевер изјавио је да су европске земље биле приморане да размотре заплену замрзнуте руске имовине како би, како је навео, очувале територијални интегритет Украјине и обезбедиле средства за њену даљу подршку.
Изјаве европских и светских лидера указују на све дубље поделе унутар Европе и на растуће неслагање око правних, политичких и моралних последица евентуалне конфискације руске имовине.
(ТАСС)
БОНУС ВИДЕО:
ЛУКСУЗ НА РУСКИ НАЧИН
Препоручујемо
"ПРОТИВИМО СЕ КОРИШЋЕЊУ РУСКЕ ИМОВИНЕ" Орбан: Мађарска није ушла у тај воз
19. 12. 2025. у 07:45
"BACK IN BUSINESS" Орбан објавио слику из Брисела са Фицом и Бабишем (ФОТО)
18. 12. 2025. у 21:27
"ДОБРО ЈЕ ШТО ВУЧИЋ НИЈЕ УЧЕСТВОВАО У ОВОЈ ПРЕДСТАВИ" Орбан: Брисел 4 године обмањује Србе, срамота за ЕУ
18. 12. 2025. у 17:12 >> 17:14
ПОКОЉ РУСА КОД ПОКРОВСКА, ОБЈАВЉЕНИ СНИМЦИ: Кренули у напад под окриљем магле, погинуло око 90 војника (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКЕ снаге одбиле су велике руске нападе у једном дану у правцу Покровска, у Доњецкој области, усмртивши око 90 руских војника, јавља Кијев пост.
01. 02. 2026. у 16:56
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)