КРЕМЉ О МАКРОНОВОЈ ПОРУЦИ: "Путин је спреман"

Новости онлине

21. 12. 2025. у 07:26

ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин спреман је за дијалог са француским председником Емануелом Макроном, изјавио је данас портпарол Кремља Дмитриј Песков.

КРЕМЉ О МАКРОНОВОЈ ПОРУЦИ: Путин је спреман

Фото: AP Photo/Thibault Camus, Pool/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

- Макрон је изразио спремност да разговара са Путином. Важно је подсетити се онога што је председник рекао током директне линије. Такође је изразио спремност за дијалог са Макроном. Ако постоји обострана политичка воља, то се може оценити само позитивно - рекао је Песков за РИА Новости.

Он је додао да евентуални дијалог између Путина и Макрона треба да буде покушај разумевања ставова са обе стране, а не "предавање".

Макрон је раније изјавио да је дошло време да он и европски лидери поново ступе у дијалог са Путином, у контексту актуелних напора које предводе Сједињене Америчке Државе да се оконча рат у Украјини, пише лист "Фигаро".

- Мислим да ће поново бити корисно разговарати са Владимиром Путином - рекао је Макрон новинарима након самита у Бриселу, на којем је Европска унија постигла споразум о издвајању 90 милијарди евра за подршку Кијеву.

Макрон је навео да примећује да поједини лидери већ комуницирају са руским председником, посебно алудирајући на, како је рекао, америчког председника Доналда Трампа, који је поново успоставио контакт са Путином након повратка на власт у јануару.

- Мислим да ми, Европљани и Украјинци, имамо интерес да пронађемо оквир за правилно поновно укључивање у ову дискусију. У супротном, разговараћемо међусобно са преговарачима који ће потом отићи и разговарати насамо са Русима, што није идеално - рекао је Макрон.

Француски и руски председник последњи пут су разговарали почетком јула, углавном о дипломатским напорима у вези са иранским нуклеарним програмом, када су поново испољене разлике у ставовима о Украјини.

Пре тога, њихов претходни разговор вођен је 11. септембра 2022. године и односио се на безбедност нуклеарне електране Запорожје у Украјини, коју су окупирале руске снаге. Макрон и Путин су се први пут састали након Макроновог ступања на дужност 29. маја 2017. године у Версајском дворцу.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

Коментари (0)

THE DORCOL RESIDENCE ПРЕДСТАВЉЕН НА ДОГАЂАЈУ ГОДИНЕ: Нови стандард луксузног становања у Београду