ЧЕЛИЧНА ПЕСНИЦА ВАШИНГТОНА: САД заплениле танкер под санкцијама на путу за Венецуелу
АМЕРЧКА морнарица је запленила још један танкер у близини Венецуеле, трећи по реду од почетка поморске блокаде у Карибима.
Foto: Printskrin X/@RT_com
Брод "Бела 1" је под америчким санкцијама и био је на путу за Венецуелу да утовари нафту, јавили су Ројтерс и "Блумберг" позивајући се на неименоване америчке званичнике. Вашингтон још није службено потврдио напад.
Танкер под регистарским бројем 9230880 плови под заставом Панаме. Пријавио је ванредну ситуацију у недељу у водама Атлантског океана, североисточно од Антигве.
Амерички маринци су се укрцали на "Бела 1" само дан након преузимања супертанкера "Сенчуриз" у водама Карипског мора. И тај брод је био под панамском заставом.
- Челична песница америчке војске и савезне полиције влада морима - објавило је Министарство безбедности САД, уз слике напада на танкер.
Пентагон намерава да настави "Операцију Јужно копље" и блокира пут свим санкционисаним танкерима док Каракас не испуни све захтеве председника САД Доналда Трампа, изјавио је амерички министар одбране Пит Хегсет.
Неки амерички медији су приговорили да "Сенчуриз" није на црној листи Вашингтона, већ да је превозио венецуеланску нафту у Кину.
- Танкер је превозио санкционисану нафту ПДВСА. Пловио је под лажном заставом као део венецуеланске флоте у сенци, како би трговао украденом нафтом и финансирао наркотерористички Мадуров режим - изјавила је портпаролка Беле куће Ана Кели.
Трамп је оптужио председника Венецуеле Николаса Мадура да није легитимни лидер већ вођа нарко-картела, а тврди и да је Каракас венецуеланску нафту "украо" национализацијом америчких компанија. Амерички "Шеврон", који сарађује са венецуеланском државном компанијом ПДВСА, иначе неометано послује и има изузеће од санкција САД.
Венецуела је осудила напад на "Сенчуриз" као гусарски чин "колонијалиста" и обећала да ће се обратити међународним телима попут Савета безбедности УН.
Свима одговорнима судиће "правда и историја", рекли су у Каракасу.
За то време, танкер "Скипер" који је америчка морнарица запленила 10. децембра, стигао је у недељу у Тексас, где се очекује истовар 1,85 милиона барела нафте у америчке рафинерије.
(РТ Балкан)
Препоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)
Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.
16. 06. 2026. у 12:22
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
ТЕШКА БОРБА ЗА ЖИВОТ НАШЕГ СЛАВНОГ МУЗИЧАРА: "Рак ми гризе кости, проширио се на цело тело, молим вас - помозите да преживим"
"МОЛИМ вас, вратите ми ону доброту коју сам годинама делио са вама, донирајте одмах и помозите ми да преживим."
20. 06. 2026. у 16:23
Коментари (0)