ПОЧЕЛА КОМЕМОРАЦИЈА ЖРТВАМА ПОЖАРА У КРАН МОНТАНИ: Присуствују председници Швајцарске, Француске и Италије
У ШВАЈЦАРСКОМ граду Мартињи данас је почела комеморација жртвама пожара у бару у Кран Монтани.
Foto: Profimedia
Комеморацији присуствује и председник Швајцарске Ги Пармелин и државни врх те земље, као и представници из више од 30 земаља, међу којима су и француски председник Емануел Макрон, италијански председник Серђо Матарела, као и други европски званичници, углавном из земаља чији су држављани страдали у пожару.
Сва црквена звона у Швајцарској зазвонила су у 14 часова поводом почетка комеморације, а истовремено је одржан и минут ћутања у целој земљи.
Комеморација је првобитно требало да се одржи у цркви у Кран Монтани, међутим, због лошег времена, премештена је у Мартињи, који се такође налази у кантону Вале.
Програм церемоније обухвата читања, симболичне гестове, музичке наступе и говоре званичника.
Безбедносне мере за овај догађај су опсежне - укључено је стотине полицајаца из општинских, кантоналних и савезних полицијских снага.
У Швајцарској је данас проглашен за Дан жалости.
У престоници Берну су заставе на свим владиним зградама спуштена на пола копља.
Канцеларија УН у Женеви је спустила своју заставу на пола копља.
У несрећи која се догодила у новогодишњој ноћи у бару "Констеласион", погинуло је 40, а повређено 116 особа, међу којима и четири држављана Србије.
Све жртве идентификоване су, а многе од њих су биле тинејџери - настрадало је 20 малолетника, а најмлађе жртве пожара имале су само 14 година. Међу страдалима је 21 држављанин Швајцарске, а погинулих је било из целе Европе, укључујући неколико из Француске и Италије.
Један од страдалих је и држављанин Србије Стефан Ивановић (31), са двојним швајцарско-српским држављанством, који је изгубио живот док је спасавао госте из запаљеног бара.
Према подацима које су објавиле федералне швајцарске власти, 35 пацијената са тешким опекотинама је пребачено у болнице у Француској, Белгији, Немачкој и Италији. Власти верују да је пожар у препуном бару избио у подрумској просторији за забаве након што су прскалице причвршћене за боце шампањца држане преблизу плафона, који је био обложен звучно изолационом пеном.
Швајцарски тужиоци су покренули кривичну истрагу против власника бара, брачног пара с Корзике, који се сумњиче за убиство из нехата, наношење телесних повреда из нехата и подметање пожара из нехата.
Градоначелник Кран Монтане Николас Ферауд изјавио је да бар Констелатион, у коме је 1. јануара дошло до пожара у коме је страдало 40 особа, није имао никакве безбедносне провере или ревизије пет година
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
Хаос у Ирану: Пале државне зграде у целој земљи - У току је обојена револуција
Препоручујемо
СТРАШНА ИСТИНА О ПОЖАРУ У КРАН МОНТАНИ: Откривен велики пропуст након трагедије
06. 01. 2026. у 11:49
ЦРНЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ШВАЈЦАРСКЕ: Око 100 повређених је у критичном стању
02. 01. 2026. у 15:28
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
ДА ЛИ ЈЕ ТРАМП ЗАСПАО УСРЕД САСТАНКА? "Не! Погледајте, било је прилично досадно!" (ВИДЕО)
ДА ЛИ је заспао или му је само било досадно? За америчког председника Доналда Трампа, све је у оку посматрача, каже он.
30. 01. 2026. у 10:24
Коментари (0)