УЕЛБЕК КЊИГУ ЗАМЕЊУЈЕ МИКРОФОНОМ! Француски романописац светског гласа најавио објављивање музичког албума
Писац светског реномеа, добитник "Гонкурове награде" и један од најпревођенијих савремених француских аутора, Мишел Уелбек најавио је повратак - музици.
Фото Новости
Овог пута у форми студијског албума праћеног концертним наступима и турнејом. Вест је потврђена из његовог окружења, а издање је планирано за март ове године.
Реч је о ауторском пројекту који спаја говорну интерпретацију и музичку композицију. У њему, истиче се, Уеблек наставља да истражује мотиве пролазности, идентитета и савременог човека, али сада кроз звучни медиј.
Албум носи наслов "Сетите се човека" и састоји се од дванаест нумера заснованих на оригиналним текстовима које аутор сам говори, без певачке интерпретације у класичном смислу. Први снимак биће доступан на дигиталним платформама крајем јануара. Диск излази за издавачку кућу "Модулор", специјализовану за пројекте на граници музике и савремене уметности.
У реализацији албума, аутор "Сератонина" и "Покоравања" сарађује са композитором Фредерком Лоом, познатим по раду у различитим музичким жанровима и по склоности ка минималистичким аранжманима који остављају простор за текст. Ло сарађује са различитим уметницима у спајању поезије, рока и електронских елемената.
Пројекат Уелбека и Лоа биће представљена публици и уживо. Током априла планирано је десет узастопних наступа у Паризу, после чега следи турнеја у више европских градова.
Повратак музици није новост у каријери писца хваљеног због списатељског дара и квалитета његових дела, како у Француској, тако и ван граница земље. Иако је широј публици пре свега познат као романописац, већ деценијама повремено наступа на сцени, комбинујући поезију и музику.
Један од најпопуларнијих и најконтроверзнијих писаца данашњице, човек који је предсказивао и најављивао друштвене промене, и раније је наступао на сцени, рецитујући своје текстове уз музичку подлогу, а његови пројекти из касних деведесетих и двехиљадитих оставили су упечатљив траг у споју књижевности и перформанса. Његови наступи на отвореном и на великим фестивалима савремене уметности често су описивани као непредвидиви и провокативни и изазвали су значајну пажњу публике и критике.
Стваралац кога, због појаве и изјава у Француској сматрају и провокативним, и оригиналним, сада се у новом пројекту обраћа публици у форми која опет брише границу између књижевности и перформанса.
У најави се истиче да његов музички повратак може да се тумачи као наставак исте ауторске линије, критичког погледа на Запад, меланхоличне дијагностике савременог света и личне, често суморне поетике. Овог пута, међутим, књиге уступају место микрофону.
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ СЕ "НУТКА" ПО БЛИСКОМ ИСТОКУ: Посетио Сирију - нуди им "војну стручност"
06. 04. 2026. у 07:49
ИРАНСКИ КОМАНДОСИ ПРОНАШЛИ ПИЛОТА Ф-35: Заварали траг Американцима и ухапсили га
ИСЛАМСКА револуционарна гарда (ИРГЦ) лоцирала је и привела пилота обореног америчког ловца Ф-35 током операције потраге, јавља иранска агенција Нур њуз.
03. 04. 2026. у 16:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ДОБИО ОДГОВОР: Шеф дипломатије БиХ бесан због Карлеуше
ПЕВАЧИЦУ Јелену Карлеушу узео је "на зуб" министар спољних послова Босне и Херцеговине, Елмедин Конаковић због медијског експонирања у држави.
04. 04. 2026. у 20:26
Коментари (0)