ФИЦО ПИСАО УРСУЛИ ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Слоачки премијер упозорава на "алармантно" стање
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо обратио се председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен са захтевом да Брисел суспендује "зелену агенду" која уништава стратешке гране индустрије.
FOTO: EPA
- Ера грубог кршења међународног права и колапса светског поретка у којој се налазимо је тежак испит снаге и способности Европске уније. Нажалост, на том испиту не пролазимо добро, а кључни глобални актери не сматрају, субјективно или објективно, да наше ставове треба да схвате озбиљно - написао је Роберт Фицо.
Један од разлога за то, наводи даље словачки премијер, је "алармантно" стање конкурентности европске индустрије. Као пример наводи случај компаније "Словалко", која је морала да престане са производњом алуминијума 2023, због "апсурдно високих цена електричне енергије". Тиме је угашено 450 радних места и још 1,000 повезаних послова.
Овим је ЕУ изгубила 10 одсто свог целокупног капацитета за производњу алуминијума, па данас мора да га увози, напомиње Фицо, и то од произвођача који далеко више више "загађују" него "Словалко" својевремено.
Будућност ЕУ зависи од тога да ли ће Брисел наставити да "догматски инсистира на недовољно размотреним амбициозним климатским циљевима" и тако уништи сопствену стратешку индустрију, упозорио је Фицо.
Пошто Европска комисија, упркос обећањима, није понудила план за смањење цена електричне енергије, Фицо је предложио да се уведе мораторијум од 4-5 година на примену климатских ограничења.
- Ситуација у стратешким секторима индустрије у државама-чланицама је критичнија него што се то у Бриселу чини - написао је Фицо.
Словачки премијер је подсетио Урсулу Фон дер Лајен да руско-украјински сукоб "доминира агендом Европске комисије и Европског савета", а да је ЕУ досад потрошила преко 380 милијарди евра на подршку Кијеву.
- Природно је да грађани држава чланица ЕУ очекују да будућност ЕУ, која је рањива без снажне привреде, заслужује једнаку пажњу и ресурсе - закључио је Фицо.
(Информер)
Препоручујемо
"ПОСТИГЛИ СМО ДОГОВОР СА УКРАЈИНОМ": Мађар саопштио ударне вести, Зеленски задовољан
04. 06. 2026. у 07:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ЕПСКИ ДЕБАКЛ! Арина Сабаленка избачена са Ролан Гароса
НАЈБОЉА тенисерка планете Арина Сабаленка неће се такмичити у завршници Ролан Гароса.
03. 06. 2026. у 15:48
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)