УНИШТЕН ЈЕДАН ОД СИМБОЛА ИТАЛИЈЕ: У природној катастрофи урушен чувени "Лук љубави" на Дан заљубљених
СНАЖНО невреме које је погодило југ италијанске покрајине Пуља довело је до урушавања чувеног природног лука познатог као "Лук љубави", док је градоначелник Мелендуња, у чијој се близини налази лук, оценио догађај као "тешки ударац за заједницу"
Foto: Profimedia
Како је данас пренео италијански јавни сервис РАИ, један од најупечатљивијих и најпрепознатљивијих природних призора италијанске обале, импозантни природни лук код места Мелендуњо, урушио се у море услед таласа и дугогодишње ерозије стена.
Лук, који је уоквиривао плаветнило мора обале регије Салента био је незаобилазна дестинација за туристе и заљубљене парове на Дан заљубљених, 14. фебруара.
Према наводима локалних власти, снажни таласи и вишегодишње продирање воде допринели су постепеном слабљењу стеновитог обалног појаса који се надвија над јужним Јадраном, што је на крају довело до потпуног урушавања природног лука.
Градоначелник Мелендуња Маурицио Чистернино оценио је да је реч о "тешком ударцу за заједницу", истичући да је нестао један од најпознатијих туристичких симбола не само њихове обале, већ и целе Италије, који је био и кулиса бројних телевизијских реклама.
Обала Салента годинама је погођена процесима ерозије.
На вишем и стеновитијем јадранском делу забележено је више обрушавања литица, док на нижој, пешчаној јонској обали таласи често односе делове плажа, при чему море допире до кућа.
Председник региона Пуља Антонио Декаро изјавио је да су наложени хитни обиласци терена у сарадњи са локалном администрацијом и подсетио да су одређена средства за санацију клизишта већ додељена појединим заједницама.
Како је навео, циљ је обезбеђивање додатних средстава у наредним месецима ради заштите обале и других подручја региона погођених клизиштима.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
ЗГРАДЕ И ВОЗИЛА ГОРЕ: Погледајте Белгород након гранатирања
Вучић о Ратку Младићу: Донели су га у лежећем положају, не разумем зашто не допусте да последње дане проведе ван затвора
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић присуствује церемонији отварања видиковца на 41. спрату Куле Београд, те се том приликом осврнуо и на актуелно питање генерала Ратка Младића.
23. 04. 2026. у 14:21
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (0)