ИРАНСКИ ШЕФ ДИПЛОМАТИЈЕ О НАПАДУ НА ШКОЛУ: "Овакав злочин неће остати без одговора"
ИРАНСКИ министар спољних послова Абас Аракчи осудио је данас напад Сједињених Америчких Држава и Израела на школу у јужном иранском округу Минаб, у којем је погинуло више од 50 ученица, и поручио да "ови злочини неће остати без одговора".
Фтото Танјуг/АП/Vahid Salemi
- Уништена зграда је основна школа за девојчице на југу Ирана. Бомбардована је усред бела дана, када је била пуна младих ученица. Десетине невине деце су убијене само на овом месту. Ови злочини против иранског народа неће остати без одговора - упозорио је шеф иранске дипломатије на платформи Икс, уз објаву фотографије школске зграде из које се уздиже дим.
Он је истакао да су амерички и израелски напади на његову земљу "нелегитимни", критикујући америчког председника Доналда Трампа због тога што је "Израел на првом месту".
- Рат премијера израелског премијера Бењамина Нетањахуа и Трампа против Ирана је апсолутно ничим изазван, незаконит и нелегитиман. Трамп је претворио принцип 'Америка на првом месту' у 'Израел на првом месту', што увек значи 'Америка последња' - рекао је он.
Аракчи је поделио и изјаву Трампа из 2012. године, у којој је актуелни председник САД оштро критиковао тадашњег председника Барака Обаму због тога што жели да покрене војну операцију против Либије или Ирана због лоших резултата анкета.
- Наше моћне оружане снаге су спремне за овај дан и научиће агресоре лекцију коју заслужују - упозорио је шеф иранске дипломатије.
Број погинулих ученица у израелском нападу на женску основну школу у Минабу, граду у провинцији Хормозган на југу Ирана, порастао је на 57, док је њих 60 повређено, јавила је агенција ИРНА.
Гувернер провинције Мохамад Радмехр потврдио је за ту агенцију да је школа "Шаџареје Тајабех" директно нападнута и да има погинулих ученица. Радмехр је казао да се 53 ученице још налазе испод рушевина.
Он је рекао да се у школи спроводе спасилачке и хуманитарне операције и додао да је безбедносна ситуација у граду под контролом. Иранске власти осудиле су инцидент као "бруталну агресију", док Израел за сада одбија да се изјасни о овој несрећи.
Препоручујемо
ТАЈНА ОПЕРАЦИЈА КОЈА БИ МОГЛА ДА ПРОМЕНИ БЛИСКИ ИСТОК: Све се врти око једног човека
29. 07. 2026. у 10:17
"ВИКИНГ" ЗАПЕО НА ДУНАВУ: Насукан крузер са преко 200 путника, евакуација у току (ВИДЕО)
29. 07. 2026. у 10:16
КРИЗА У КОМШИЛУКУ: Суша погодила чак 74 одсто земље, проглашено вандредно стање
29. 07. 2026. у 10:02
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
НА ПРАГУ НОВА ОДЛУКА О ПОВЛАЧЕЊУ ПРИЗНАЊА ТЗВ. КОСОВА: "Одлука о признању лажне државе донета је противно вољи већине грађана"
Општински одбор Демократске народне партије у Никшићу најавио да ће упутити званичну иницијативу за доношење декларације о стављању ван снаге одлуке о признању самопроглашене државе Косово.
27. 07. 2026. у 15:35
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
КАМЕРА ОСТАЛА УПАЉЕНА: Побегао од медведа на Тари на дрво, а онда га је угледао одоздо (ВИДЕО)
НА ПЛАНИНИ Тара љубитељи природе су недавно, приликом шетње, срели медведа, објављено је у Фејсбук групи "Љубитељи планине Таре".
26. 07. 2026. у 12:14 >> 13:15
Коментари (0)