КО ЈЕ НОВИ ДИРЕКТОР ЛУВРА: Воли оперу, доктор је историје уметности, водио дворац у Версају

После оставке Лоранс де Кар, председник Француске Емануел Макрон именовао је, на седници владе, Кристофа Лерибоа за новог директора музеја Лувр.

КО ЈЕ НОВИ ДИРЕКТОР ЛУВРА: Воли оперу, доктор је историје уметности, водио дворац у Версају

Фото: Горан Чворовић

Досадашњи први човек Версајског дворца тако прелази на чело најпознатијег француског музеја, који се суочава са кризом после спектакуларне пљачке од 19. октобра прошле године. Лерибоа је на ту функцију предложила министарка културе Рашида Дати, а занимљиво је да је крајем 2021. године он већ наследио Лоранс де Кар на месту директора Музеја Орсеј.

Овај 62-годишњи историчар уметности, рођен у департману Вал д’Оаз, има богату професионалну биографију. Генерални је конзерватор баштине, доктор историје уметности и специјалиста за 18. век.

Каријеру је започео 1989. године у музеју Карнавале као кустос задужен за слике и цртеже, потом је 2006. прешао у Лувр као заменик шефа одељења за графичке уметности и директор музеја Ежен Делакроа. Водио је и Музеј Пети Пале у Паризу, затим Музеј Орсеј и Оранжерију, да би у фебруару 2024. био именован за директора дворца у Версају.

На челу јавне установе дворца, музеја и националног домена Версај стекао је широку подршку и запослених и локалних власти. Градоначелник Версаја Франсоа де Мазијер изразио је жаљење због његовог одласка, истичући његове професионалне и људске квалитете, док су представници запослених похвалили квалитет друштвеног дијалога који је успоставио.

Као председник дворца надзирао је и рад престижне Краљевске опере. Велики је љубитељ музике. Често се позива на Ничеову мисао да би "без музике живот био грешка". У најави сезоне у току посебно је истицао богат концертни програм Опере. Сада га у Лувру очекује изазов управљања једном од најважнијих културних институција на свету у осетљивом тренутку њеног функционисања, када су најављени велики радови на рестаурацији. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (0)

ЦЕО СВЕТ ИМ СЕ СМЕЈЕ: Урнебесан снимак из Хрватске шири се планетом брже од било чега (ВИДЕО)