"МОСКВА У СТАЛНОМ КОНТАКТУ СА ТЕХЕРАНОМ" Шојгу: Агресија на Иран невиђено занемаривање међународног права
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу изјавио је данас да америчка и израелска агресија против Ирана представља невиђено занемаривање међународног права.
Foto: Profimedia
- Заиста се суочавамо са потпуно невиђеним занемаривањем целокупног међународног права, које је написано, између осталог, након Првог и Другог светског рата, а у оквиру Лиге народа је настала организација Уједињених нација. Данас УН више немају тај утицај који су имале пре 15–20 година - казао је.
Према његовим речима, ситуација око Ирана већ има изузетно озбиљне последице, које ће наставити да утичу на енергетски сектор још дуго времена.
- То се тиче и енергетских и прехрамбених питања, то се тиче и природног течног гаса и нафте, то се тиче и логистике - навео је руски званичник.
Шојгу је изјавио да сведочимо рушењу темеља безбедносне структуре, додајући да је тај безбедносни оквир стваран деценијама, али и да је постепено почео да се урушава.
Секретар Савета безбедности Русије је проценио да је један дан блокаде Ормуског мореуза губитак од седам милијарди долара за све.
Шојгу је навео да су раније за почетак "таквих акција" били потребни формални разлози, док данас, према његовим речима, чак ни такви разлози нису потребни, довољно је само деловање.
Он је поручио да они који су данас покренули овај потпуно неоправдани и веома опасни рат без јасног разумевања до чега би то могло довести раде на уништењу глобалног безбедносног система.
Москва је у сталном контакту са Техераном и земљама Персијског залива, навео је Шојгу, нагласивши да Русија сматра да су ескалација сукоба на Блиском истоку и пораст броја цивилних жртава категорички недопустиви, али да је руска страна спремна да игра активну улогу у мировном процесу на Блиском истоку.
САД и Израел су 28. фебруара покренули низ напада на циљеве на територији Ирана, укључујући и на Техеран.
У нападу је било цивилних жртава.
Иран је након тога покренуо узвратне ракетне нападе на израелску територију, као и на америчке војне објекте на Блиском истоку.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: ТЕХЕРАН У ПЛАМЕНУ: Снимци израелског и америчког рекетирања
Препоручујемо
"НАПАЛИ СУ НАС, АЛИ НЕ МОГУ ДА НАС СЛОМЕ" Орбан: Победићемо силом, али политичком
05. 03. 2026. у 13:22
ИРАНСКА ГАРДА ПОРУЧУЈЕ: Ормуски мореуз затворен само за бродове из САД, Израела и Европе
05. 03. 2026. у 11:00
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо
УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.
20. 04. 2026. у 20:41
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"
ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.
22. 04. 2026. у 08:44
Коментари (0)