ЦЕНА НАФТЕ ПОНОВО "ДИВЉА": Забележен највећи једнодневни раст у последњих шест година
ЦЕНА нафте премашила је 100 долара по барелу, први пут откако је 2022. године започео украјински сукоб.
Foto: Profimedia
Цена нафте забележила је највећи једнодневни раст у последњих шест година, а брент, глобална референтна цена нафте, скочио је за више од 20 одсто на 114 долара /85 фунти/ по барелу.
Термински уговори на нафту и цене бензина нагло су порасли јер трговци страхују да би рат у Ирану могао довести до дуготрајног ограничења протока нафте у свету.
Забринутост је додатно порасла након што се сукоб проширио и на друге земље Блиског истока, укључујући нападе на рафинерије у тој нафтом богатој регији.
Иран је запретио да ће напасти сваки танкер с нафтом који пролази кроз Ормуски мореуз, кроз који пролази око 20 одсто светске нафте.
Председник САД Доналд Трамп назвао је пораст цена нафте "врло малом ценом коју треба платити".
Фото: Профимедиа
- Краткорочне цене нафте, које ће брзо пасти када уништење иранске нуклеарне претње буде завршено, врло су мала цена коју САД и свет плаћају за сигурност и мир. Само би будала мислила другачије - написао је Трамп на мрежи Социјална истина.
Аналитичари оцењују да би, уколико саобраћај кроз Ормушки мореуз ускоро не буде поновно нормално текао, цена нафте до краја марта могла да порасте и на 150 долара по барелу.
Након почетног шока изазваног нападима на Иран 28. фебруара, просечна цена бензина у САД јуче је достигла 3,45 долара по галону, што је 16 одсто више него седмицу раније, подаци су Америчког аутомобилског савеза.
(Срна)
БОНУС ВИДЕО: СНИМЦИ ИЗ ДРОНА: Израелска војска објавила видео удара на иранске системе ПВО
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)