ИЗРАЕЛСКИ МЕДИЈИ: Американци разматрају копнену операцију за заузимање иранског острва Харг

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

22. 03. 2026. у 22:35

ВИСОКИ амерички званичници обавестили су Израел и друге савезнике да би Сједињене Америчке Државе могле да покрену копнену војну операцију за заузимање иранског острва Харг, како би обезбедиле слободу пловидбе кроз Ормуски мореуз, пише Џерусалем пост (ЈП) позивајући се на изворе упознате са ситуацијом.

ИЗРАЕЛСКИ МЕДИЈИ: Американци разматрају копнену операцију за заузимање иранског острва Харг

Фото: Профимедиа

Израелски лист наводи да се у америчкој администрацији последњих дана разматра опција заузимања острва Харг, кључног чворишта за извоз иранске нафте.

Један амерички званичник потврдио је да је америчка војска убрзала распоређивање хиљада маринаца и припадника морнарице на Блиски исток.

Пре око десет дана, америчке снаге извеле су нападе на војне циљеве на острву Харг, након чега је председник САД Доналд Трамп изјавио да су "уништени сви војни циљеви на острву".

Он је тада навео да није донео одлуку о уништавању целокупне нафтне инфраструктуре, али је упозорио да ће то размотрити уколико Иран настави да блокира пловидбу кроз Ормуски мореуз.

Трамп је у суботу додатно запретио Ирану, поручивши да ће, уколико блокада мореуза не буде укинута, мета напада бити иранске електране.

Како наводи ЈП, узимајући у обзиром то да Техеран одбацује америчка упозорења, извори процењују да је мало вероватно да ће Иран добровољно окончати поморску блокаду.

Због тога се, према наводима извора, све више полази од претпоставке да ће за обезбеђивање слободе пловидбе бити потребна војна операција.

То острво у Персијском заливу представља главни терминал за извоз нафте Ирана.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - ПАТРОЛА СА ПУТНИЦИМА, НА БРЗОЈ ПРУЗИ, ОД БЕОГРАДА ДО СУБОТИЦЕ: "Вожња делује готово неприметно"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана

РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).

21. 03. 2026. у 13:35

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Коментари (0)

ВОЈИСЛАВ ШЕШЕЉ: Морам да саопштим вест која су ми јавили пре неколико минута