КАДА РАТ СТАНЕ... Одржан састанак о Ормуском мореузу на инцијативу франуцског начелника Генералштаба
НАЧЕЛНИК Генералштаба француских оружаних снага, генерал Фабијен Мандон одржао је данас видео-позив са 35 земаља о начинима поновног отварања Ормуског мореуза, саопштило је француско Министарство одбране, додајући да је реч о иницијативи одбрамбене природе с циљем наставка пловидбе након прекида сукоба.
Фото АИ
Према наводима Ројтерса, Министарство није прецизирало које земље су конкретно биле укључене.
-Ова иницијатива, независно од текућих војних операција у региону, строго је одбрамбене природе. Њена сврха је да се организује наставак пловидбе кроз Ормуски мореуз након престанка непријатељстава, наводи се у саопштењу.
Либански дневник на француском Оријент тудеј раније је пренео да ће Француска и Велика Британија ове недеље председавати преговорима у којима ће учествовати 30-ак земаља са циљем да се успостави коалициона мисија за поновно отварање поморске руте кроз Ормуски мореуз који је Иран блокирао одмах после избијања рата са САД и Израелом.
Сједињене Америчке Државе и Израел напали су 28. фебруара ујутро Иран у, како је саопштено, "превентивним нападима", до којих је дошло након неуспеха током више рунди преговора о иранском нуклеарном програму.
Иран је затим покренуо масовне ударе у знак одмазде на Израел и на мете које се повезују са САД широм региона Блиског истока.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - АНГЕЛИНА ТОПИЋ ЗА "НОВОСТИ": Прва реакција после светске медаље
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)