СЕКРЕТАР САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ РУСИЈЕ: За решавање сукоба на Блиском истоку потребни заједнички напори

СИТУАЦИЈА око Ирана мора се решити што је пре могуће, а за то су потребни колективни напори не само земаља региона, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу на састанку са египатским министром спољних послова Бадром Абделатијем.

СЕКРЕТАР САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ РУСИЈЕ: За решавање сукоба на Блиском истоку потребни заједнички напори

Foto: Profimedia

-У данашњој ситуацији, наравно, постоји потреба за колективним напорима не само земаља у региону, с обзиром на ситуацију која се мења из сата у сат и из дана у дан када су у питању преговори, рекао је Шојгу.

Дипломата је приметио да су сви изузетно забринути због ситуације на Блиском истоку.

-Желели бисмо да се решење, излаз из ове ситуације, пронађе што је пре могуће, истакао је он.

Ситуација око Ирана негативно је утицала на скоро сваки део света, а сиромаштво и глад погађају милионе људи, оценио је Шојгу.

-Свакако, догађаји који се тренутно одвијају у земљама Персијског залива, а пре свега мислим, наравно, на Иран, утицали су на економију и логистику у свим областима и фактички у целом свету. Тешко је замислити последице несташице ђубрива усред сезоне сетве. Колико ће милиона људи бити погођено сиромаштвом и глађу као резултат нарушених ланаца снабдевања храном и несташице хране не само у Африци, већ и на целом Блиском истоку, истакао је он.

Према његовим речима, Русија предлаже странама у сукобу око Ирана опције за дипломатско решење.

-Русија је у сталном контакту са свим земљама Персијског залива, укључујући и са Ираном. Наравно, предлажемо опције за дипломатско решење овог сукоба, закључио је Шојгу.

Сједињене Америчке Државе и Израел 28. фебруара су покренули низ напада на циљеве на територији Ирана, укључујући и на Техеран. У нападу је било цивилних жртава. Иран је након тога покренуо узвратне ракетне нападе на израелску територију, као и на америчке војне објекте на Блиском истоку.

Због сукоба је дошло до фактичке блокаде Ормуског мореуза – кључне руте за испоруке нафте и природног течног гаса из земаља Персијског залива на светско тржиште, што је утицало и на ниво извоза и производње нафте у региону.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - АНГЕЛИНА ТОПИЋ ЗА "НОВОСТИ": Прва реакција после светске медаље

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

ОВО МОЖДА НИСТЕ ОЧЕКИВАЛИ: Ево од које репрезентације Срби очекују да направи изненађење на Светском првенству, а није Данска