ПОЧЕЛИ ПРЕГОВОРИ У ИСЛАМАБАДУ, ОГЛАСИО СЕ ТРАМП: Имамо више нафте него следеће 2 највеће економије заједно

Новости онлине

11. 04. 2026. у 14:18

МИРОВНИ преговори Сједињених Америчких Држава и Ирана почели су данас у Исламабаду, саопштио је Кабинет пакистанског премијера Шехбаза Шарифа, након његовог састанка са потпредседником САД Џеј Ди Венсом.

ПОЧЕЛИ ПРЕГОВОРИ У ИСЛАМАБАДУ, ОГЛАСИО СЕ ТРАМП: Имамо више нафте него следеће 2 највеће економије заједно

Фото: AP Photo/Alex Brandon, Pool

- Премијер је поновио да Пакистан очекује да настави са пружањем подршке обема странама у постизању напретка ка одрживом миру у региону - наводи се у саопштењу које преноси Тајмс оф Израел.

Саудијска телевизија Ал Хадат објавила је, позивајући се на изворе, да су индиректни разговори између иранске и америчке делегације одржани током ноћи у Исламабаду, а да ће директни разговори уследити.

Иранска агенција Тасним преноси да је иранска делегација од прошле ноћи, одмах након доласка у Исламабад, одржала неколико рунди разговора са пакистанским званичницима, како би се осигурало да се америчка страна придржава својих обавеза.

Тасним наводи да је постигнут известан напредак у том погледу, али да Израел и премијер те земље Бењамин Нетањаху и даље опструишу рад и настоје да спрече преговоре и постизање споразума.

Агенција наводи да Иран сматра да је Израел амерички партнер и да ће захтевати да  се Сједињене Америчке Државе обавежу по питању израелских акција.

Мировни преговори делегација САД и Ирана у Исламабадом који имају за циљ да се постигне споразум о трајном мировном решењу, након што је у уторак постигнут двонедељни прекид ватре.

Делегацију САД предводи амерички потпредседник Џеј Ди Венс, а иранску председник иранског парламента Мохамед Багер Калибаф.

Очекује се да ће се преговарати о отварању Ормуског мореуза, уклањању осиромашеног уранијума и ограничењу иранског програма балистичких ракета, што су неки од најављених америчких зајтева, као и о одмрзавању иранске имовине у иностранству и прекиду израелских напада у Либану, што су захтеви које је раније објавила иранска делегација.

Огласио се Трамп: Имамо више нафте него следеће 2 највеће економије заједно

Амерички председник Доналд Трамп огласио се данас на друштвеној мрежи Трутх Социал.

- Огроман број потпуно празних танкера за нафту, неки од највец́их било где у свету, крец́у се, управо сада, ка Сједињеним Државама да би се утоварили најбољом и „најслађом“ нафтом (и гасом!) било где у свету. Имамо више нафте него следец́е две највец́е нафтне економије заједно - и вишег је квалитета. Чекамо вас. Брз обрт! Председник ЂТ - написао је Трамп.

Изјава долази у тренутку када цене нафте осцилирају усред америчко-израелског сукоба са Ираном.

Референтна цена сирове нафте типа Брент скочила је на више од 111 долара по барелу раније ове недеље, пре него што је пала за 15% на нешто испод 92 долара након што су САД и Иран постигли условни двонедељни споразум о прекиду ватре који укључује поновно отварање Ормуског мореуза.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.

28. 04. 2026. у 20:51

Коментари (0)