ИРАН ИСКОРИСТИО ПРИМИРЈЕ: Обнова ракета и дронова много брже од очекиваног

D.D.

21. 05. 2026. у 11:16

ИРАН је током шестонедељног примирја, које је почело почетком априла, већ обновио део производње дронова, што указује да та земља много брже него што се очекивало обнавља војне капацитете оштећене у америчко-израелским нападима, тврди CNN позивајући се на изворе упознате са проценама америчких обавештајних служби.

ИРАН ИСКОРИСТИО ПРИМИРЈЕ: Обнова ракета и дронова много брже од очекиваног

Faiz Dila / Alamy / Profimedia

Четири извора навела су да америчка обавештајна заједница процењује да Иран знатно брже обнавља своју војску него што је првобитно предвиђено.

Према тим проценама, Иран убрзано обнавља ракетне положаје, лансере и производне капацитете за кључне системе наоружања уништене током сукоба, што значи да и даље представља значајну претњу регионалним савезницима уколико амерички председник Доналд Трамп обнови бомбардовање.

Један амерички званичник рекао је за ЦНН да поједине процене указују да би Иран могао у потпуности да обнови способност извођења напада дроновима за свега шест месеци.

- Иранци су премашили све рокове које је обавештајна заједница предвидела за обнову капацитета - рекао је тај званичник.

Амерички обавештајни извори наводе да Иран успева да се опорави брже од очекиваног захваљујући подршци Русије и Кине, али и зато што америчко-израелски напади нису нанели штету у мери којој су се Вашингтон и Тел Авив надали.

Два извора упозната са проценама америчких служби навела су да је Кина током сукоба наставила да испоручује Ирану компоненте које могу бити коришћене за производњу ракета, иако је то, према њиховим речима, вероватно ограничено актуелном америчком блокадом.

Израелски премијер Бењамин Нетањаху изјавио је прошле седмице за CBS да Кина Ирану испоручује "компоненте за производњу ракета", али није изнео додатне детаље.

Портпарол кинеског Министарства спољних послова Гуо Ђијакун одбацио је оптужбе, наводећи да нису засноване на чињеницама.

Према проценама америчких служби, Иран и даље располаже значајним делом балистичких ракета, дронова и противваздушних система, упркос озбиљним оштећењима претрпљеним у нападима.

CNN је раније објавио да је приближно половина иранских ракетних лансера преживела америчке нападе, док новије процене говоре да је сачувано чак две трећине лансера, делом захваљујући примирју које је Ирану омогућило да ископа и оспособи део система затрпаних у претходним нападима.

Обавештајни подаци, такође, показују да је око 50 одсто иранских капацитета за производњу и коришћење дронова остало нетакнуто, као и велики део обалских крстарећих ракета које Иран користи за претње бродском саобраћају у Ормуском мореузу.

Командант америчке Централне команде адмирал Бред Купер изјавио је пред Одбором за оружане снаге Представничког дома да је операција "Епски бес" уништила 90 одсто иранске војне индустријске базе и озбиљно ослабила капацитете за производњу балистичких ракета и дронова.

Међутим, извори CNN-а наводе да се те тврдње разликују од процена америчких обавештајних служби, према којима је Ирану за обнову капацитета потребно неколико месеци, а не више година, како тврди Пентагон.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: МЕДВЕД НА АУТОПУТУ: Погледајте како десетине возача прати животињу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

ХАОС ПРЕД МУНДИЈАЛ! Навијачима ове репрезентације ЗАБРАЊЕН долазак на Светско првенство - и не, није у питању Иран!