АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Иран појачао мере заштите залиха обогаћеног уранијума, поставио мине

ИРАН је последњих недеља значајно појачао мере заштите залиха уранијума који је наводно обогаћен до нивоа блиског оном потребном за израду нуклеарног оружја, затрпавајући тунеле и постављајући експлозивне мине на прилазима складиштима, јавља данас ЦНН позивајући се на изворе упознате са америчким обавештајним подацима.

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Иран појачао мере заштите залиха обогаћеног уранијума, поставио мине

фото: Sunshine Seeds / Alamy / Profimedia

Према наводима пет извора упознатих са проценама америчких обавештајних служби, приступ приближно пола тоне високо обогаћеног уранијума сада је знатно тежи, опаснији и дуготрајнији него пре месец дана, када је председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп наговештавао могућност да америчка војска преузме тај материјал.

Два извора оцењују да је управо јавно истицање важности уранијума као потенцијалног циља могло да подстакне Иран да додатно ојача његову заштиту.

Нове иранске "препреке", према оценама ЦНН-а, представљају додатни изазов за предлог администрације Трампа према којем би Техеран предао своје залихе обогаћеног уранијума ради уништавања, а истовремено отварају питање ко би преузео сложен и ризичан посао њиховог извлачења.

Трамп је више пута истицао да је обезбеђивање тог материјала један од приоритета САД у оквиру преговора усмерених на окончање сукоба и поновно отварање Ормуског мореуза, за који Вашингтон сматра да га је Иран практично затворио.

Према речима високог званичника америчке администрације који је раније информисао новинаре, две стране су се приближиле могућем споразуму којим би Иран предао обогаћени уранијум Вашингтону, а тај материјал би, према његовим наводима, био уништен на лицу места, а затим изнет из земље.

Међународна заједница, према наводима ЦНН-а, верује да се највећи део залиха налази у урушеним тунелима нуклеарног комплекса Исфахан у централном Ирану, док се мања количина чува на другим локацијама.

Амерички медији су раније пренели да је средином маја разматрана војна операција преузимања нуклеарног материјала, али да је процењено да би ризик био превисок.

У међувремену, Иран је додатно учврстио локације за које се верује да се у њима под земљом налази високо обогаћени уранијум.

Чак и уколико споразум између Техерана и Вашингтона буде потписан наредне седмице, очекују се додатни технички преговори о будућности иранског нуклеарног програма.

Изношење уранијума из земље вероватно би захтевало ангажовање специјализованог мобилног постројења за обраду уранијума под окриљем Националне управе за нуклеарну безбедност САД, организованог при Националној лабораторији Оак Риџ у америчкој савезној држави Тенеси.

Према ранијим медијским извештајима, водећи амерички преговарачи Џаред Кушнер, Трампов зет, и Стив Виткоф, специјални изасланик, почетком месеца посетили су ту лабораторију.

Танјуг

БОНУС ВИДЕО - СНИМАК СА ЛИЦА МЕСТА: Увиђај код БИП-а, младић убио старца секиром

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)

Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.

16. 06. 2026. у 12:22

Коментари (0)

КРАЈ СВИХ МИСТЕРИЈА - САД ЗНАМО КО ВОДИ РАТ ПРОТИВ СРБИЈЕ: Шешељ се ванредно укључио у програм и разобличио ко стоји иза мрачних акција