Као главне кривце означили раднике са истока ЕУ: Берлин се због ковида 19 извинио Бугарима

И. СТАНОЈЕВИЋ

20. 06. 2020. у 07:26

Обустављена производња и покренута истрага у немачком месном гиганту "Тенис"

Као главне кривце означили раднике са истока ЕУ: Берлин се због ковида 19 извинио Бугарима

Фото: Новости архива

ЕКСПАНЗИЈА вируса корона у немачком месном концерну "Тенис" подигнута је не само на ниво скандала већ је изазвала и напетост са источним партнерима из ЕУ. Оптужбе да су радници из Бугарске, Румуније и Пољске кривци за ескалацију заразе у овом гиганту стигле су дан уочи посете шефа немачке дипломатије Хајка Маса Бугарској, па је Берлин морао брже-боље да се извињава Софији.

У међувремену, производња је обустављена, а државно тужилаштво Северне Рајне-Вестфалије отворило је истрагу. "Тенис" се терети за "телесне повреде изазване грубим занемаривањем прописа и огрешење о Закон о заштити од инфекција".

Истовремено, број заражених у "Тенису" попео се на 730, док полиција и војска асистирају у организацији тестирања 5.000 запослених. Овај концерн који је својевремено преговарао о отварању "експозитуре" у Србији, има укупно 16.500 радника у 19 европских фабрика, годишњи обрт од 6,65 милијарди евра и задовољава петину потреба немачког тржишта.

ЏИНОВСКИ КАРАНТИН

КОНЦЕРН "Тенис" је свесно лагао надлежне, али и житеље градића Реда-Виденбрик, где је фабрика, сада најцрње тачке немачке корона мапе. Место је постало џиновски карантин, док се више од 83 милиона Немаца пита колико је производа из "Тениса" контаминирано короном. На српском тржишту, иначе, нема производа овог концерна.

Оптужбе пљуште на рачун гиганта у власништву Клеменса Тениса и његовог братанца Роберта. Критикује се непоштовање мера заштите током пандемије, посебно што је још у мају, на захтев странке Зелених, установљено грубо огрешење о прописане мере заштите. "Тенис" је у граду Реда-Виденбрику стране раднике смештао у станове без минимума услова за нормалан живот, без поштовањa мера заштите од вируса. На неколико квадрата живело је по десетак радника. У фабрици оглушења о прописе било је посебно током прераде меса и у фабричкој кантини, где су радници седели "начичкани" једни до других.

- Сви су знали за немар, али су ћутали, нико није ништа предузео - брујали су јуче немачки медији.

Немачки министар рада, социјалдемократа Хубертус Хајл, објавио је да креће у битку против лобиста који су хтели по сваку, па и цену здравља и живота да одрже исту производњу и остваре профит. Он је најавио санкције против криваца, док је све више изјава којима се брани заједничко европско тржиште робе и рада, уз опаске да радници из источне Европе нису криви, јер се вирус не зауставља на границама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕРИДИАН ФОНДАЦИЈА – ОД СРЦА СА ЉУБАВЉУ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ У СРБИЈИ