Путин: Запад фалсификује историју
Текст руског председника о узроцима Другог светског рата у америчком часопису "Нешнел интерест"

Фото: АП
МОСКВА - ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА
ПРЕ више месеци најављени текст о узроцима Другог светског рата председник Русије Владимир Путин објавио је у најновијем броју америчког конзервативног часописа "Нешенел интерест" под насловом "75 година велике победе заједничка одговорност пред историјом и будућношћу". Путин је одлучио да напише текст, јер данашње поколење политичара носи одговорност да се ужасна трагедија не понови.
Позвао је руски вођа да се сачини комплексна анализа историјских догађаја. Путина и руско друштво озлоједили су покушаји ревизије историје и то што део западних политичара изједначава одговорност нацистичке Немачке и СССР за избијање Другог светског рата.
- Многи европски политичари сада покушаају да прикрију под тепих минхенски тајни договор и да ревидирају улогу СССР у слому нациста - написао је Путин о договору који су у ноћи између 29. и 30. септембра 1938. године потписали Немачка, Велика Британија, Француска и Италија, после чега је Хитлер отео део Чехословачке.
Све европске земље су правиле кобне грешке. Сматрале су да могу да буду лукавије од других и да остану по страни не учествујући у рату против Немачке. Та кратковидост и одбацивање предлога да се створи колективна безбедност коштали су милионе људских живота и огромне губитке, написао је Путин:
ОТВОРИТЕ АРХИВЕ!
РУСИЈА је отворила архиве о Другом светском рату, а Путин је позвао Запад да учини исто: "Не искључујем да и у другим земљама постоје документи који се и даље сматрају тајним. Зато позивам све да их у интересу истине објаве", апелује он.
- Према Стаљину постоји низ праведних и основаних критика, али се не може оптуживати за Пакт Молотов - Рибентроп. Ми памтимо злочине режима у време Стаљина против свог народа и ужас масовног хапшења. Али, совјетске власти су увиђале да Запад покушава да увуче СССР у рат против Хитлера и зато је совјетско руководство покушавало да добије на времену да ојача своје одбрамбене позиције - наводи шеф Кремља.
Ко је пратио полемике политичара у Москви и Варшави разуме на кога се односе Путинове критике оних који за Други светски рат оптужују Стаљина и СССР. Путин је подсетио да је Хитлер пре почетка рата био радо виђен гост у западноевропским престоницама, а Стаљин се с њим није никада срео.
- Хтео бих да подсетим на историјску чињеницу да је корен узрока Другог светског рата у основи везан за одлуке донете по завршеткау Првог светског рата. Версајски договор је постао симбол озбиљне неправде у односу на Немачку. Тај договор је подразумевао да Немачку треба опљачкати, натерати је да плати огромне репарације западним савезницима које су исцрпљивале њену економију. Национално понижавање Немачке постало је повољно тле за радикално расположење у тој земљи. Нацисти су спретно искористили емоције људи који се хтели да се ослободе версајског наслеђа - нагласио је Путин, истакавши да је француски маршал Фош као пророк казао да договор у Версају није трајан мир, већ примирје на двадесет година.
У решавању тог проблема није помогла ни Лига нација која се бавила бесмисленим дискусијама.
Путин је критиковао Декларацију о очувању историског сећања за будућност Европе коју је 19. септембра 2019. донео Парламент Европе, где се у суштини уз Немачку оптужује СССР за распламсавање Другог светског рата. Декларација доводи у питање одлуке Нирнбершког суда.
- Ма шта покушавали доказати на Западу, главни и одлучујући допринос у победи над фашизмом дао је СССР и Црвена армија - нагласио је Путин.
Црвена армија је током рата уништила 626 дивизија фашистичке осовине од којих је било 508 немачких. Руски председник сматра да као и 1945. године и сада све земље морају да раде на јачању међународних односа. Захвалио се лидерима земаља које имају атомско оружје и чланице су Савета безбедности УН, а подржале су иницијативу Русије да се одржи самит на коме би се управо говорило о миру.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)