РАТ У КОСМОСУ? Британија и САД оптужују Русију да лансира оружје у свемир
ВЕЛИКА Британија и САД оптужиле су данас Русију да је из свемира лансирала пројектил сличан оружју.
Фото: Принтскрин ЈуТјуб
"Забринути смо због начина на који је Русија тестирала један од својих сателита, лансирајући пројектил са карактеристикама оружја", изјавио је директор британске свемирске управе Харви Смит, преноси ББЦ.
У саопштењу се наводи да радње попут ове "угрожавају мирну употребу свемира".
САД су раније такође изразиле забринутост због овог руског сателита.
"Позивамо Русију да избегава даља таква испитивања. Такође позивамо Русију да настави конструктивно да сарађује са Великом Британијом и другим партнерима на подстицању одговорног понашања у свемиру", рекао је Смит.
Само четири земље - Русија, САД, Кина и Индија - показале су "противсателитску способност" током претходних деценија. Противсателитске бојеве главе биле су ношене авионима или ракетама, а сателити су такође осветљени ласерима. Не постоји споразум којим се забрањује или ограничаа такво оружје, мада су бројне земље заговарале склапање неког споразума којим би се то регулисало.
ББЦ пише да је у војном погледу свемир је већ постао нови фронт с неколико земаља које у својим оружаним снагама организују посебне команде које се баве и одбрамбеним и офанзивним аспектима заштите њихових свемирских система.
Препоручујемо
ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ ЗА РУСКЕ БРОДОВЕ: Почела изградња Путиновог оружја будућности!
23. 07. 2020. у 15:04
ЗАБРИНУТОСТ НА КАВКАЗУ: Ево зашто је Путин изненада дигао 150.000 војника
19. 07. 2020. у 00:01
МиГ-41: Када ће нови ловац-пресретач почети да штити руске границе
18. 07. 2020. у 01:10 >> 01:33
ПОСЛЕ 19 ГОДИНА: Ваздухопловне снаге САД наручиле осам ловаца Ф-15ЕX
17. 07. 2020. у 23:33 >> 23:15
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића
ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.
07. 11. 2025. у 14:04
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ
ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.
09. 11. 2025. у 13:28
Коментари (3)