ПЛАЗМА СПАСАВА ОД РЕСПИРАТОРА: Русија прикупила тону драгоценог крвног деривата за лечење короне

ДОК не почне серијска производња вакцине у Москви, али и другим већим градовима Русије, ковид 19 ће се и даље лечити тако што ће се пацијентима давати крвна плазма добровољаца који су преболели тај опасни вирус.

ПЛАЗМА СПАСАВА ОД РЕСПИРАТОРА: Русија прикупила тону драгоценог крвног деривата за лечење короне

Фото АГН Москва

Главни специјалиста за трансфузију Одељења здравствене заштите Москве Андреј Буланов тврди да је метода давања крвне плазме у лечењу короне вируса већ доказала своју ефикасност.

Од почетка априла до сада је сакупљено више од тоне крвне плазме са антителима на корону. Ту плазму је дало 1.788 донора-добровољаца, у узрасту од 18 до 55 година који су преболели корону и сада желе да помогну другима. До сада су у Москви лекари донорску плазму користили за лечење 760 пацијената, од којих је готово 500 њих већ победило опаки вирус.

- Плазма људи који су преболели корону садржи повећани број антитела која су помогла да се победи инфекција. Зато је важно да се таква плазма даје онима који су у тешком стању - кажу лекари у Центру крви "Гаврилова" у Москви.

Досадашња испитивања у Москви су показала да болесни чије се стање оцењује као средње тешко после добијања плазме у 63 одсто случајева имају шансу да не заврше на респираторима.

Фото РБЦ

Добровољци углавном дају плазму из најхуманијих побуда, јер новчана награда коју је одредио градоначелник Москве, Сергеј Собјањин, је симболична. За сваких 150 милилитара крви донатор добија 1.250 рубаља што је око 15 евра. Добровољци дају најмање 300, а највише 600 милилитара крви.

Пре него што дају крв, сви донатори пролазе преглед јер добровољци не смеју бити они који имају неку хроничну болест, или су заражени сидом. Такође, они који су прележали ковид и одлучили да помогну другима да се са овом инфекцијом изборе, не могу бити они који су некада боловали од жутице. Потом се анализира крв добровољаца да би се утврдила количина антитела,а касније се крв обрађује на посебним уређајима - сепараторима плазме.

У јавности се повела и полемика да ли добровољци, који су прележали тешку заразу, доводе себе у ризичну ситуацији јер дају крв која садржи антитела против ковида 19 и евентуално тиме слабе сопствени имунитет. Међутим, лекари тврде да по добровољце нема никакве опасности јер постоји такозвани ребаунд ефект, који се у овом случају манифестује тако што узимање антитела из крви добровољца провоцира ћелије на још већу продукцију. Отуда је у року од недељу дана у крви добровољца још више антитела способних да се успешно боре против короне. Експерти кажу да су истраживања показала да се кроз 10 до 12 дана код добровољаца који су дали крв број антитела повећа два до три пута! Код оних који су преболели корону, показују нека истраживања, висок број антитела у крви задржава се до три месеца.

Позив преко медија

ЈЕДАН број лекара тврди да су "идеални кандидати" за давање крвне плазме млађи људи који су без симптома преболели вирус. Да би се повећао број оних који су спремни да помогну и другима да победе корону, на главним руским ТВ каналима и у високотиражним листовима, објављују се репортаже у којима лекари објашњавају суштину те методе лечења, као и о томе да здравље добровољаца неће бити угрожено.

У Москви је та метода почела да се користи још у априлу. Са таквим начином лечења у Русији су први кренули у московском Научном институту "Склифосовског", као и у више московских болница.

Иначе, метода лечења преливањем крвне плазме са антителима није нова. Московски лекар-трансфузиолог Андреј Звонков објашњава да се у лечењу разних инфекција и раније користила та метода. Познат је прилично скуп препарат "октагам" који се користи у лечењу сепсе. За лечење цитомегаловируса такође се користи човеков имуноглобулин. Сви ти препарати се праве из донорске плазме.

Сада се у многим земљама спроводе истраживања којима је циљ да покажу на које све начине крвна плазма добровољаца који су преболели корону помаже у лечењу оних који су у тешком стању. Руски доктори истичу да осим што се стимулише раст антитела, крвна плазма помаже и у спречавању стварања тромбова. Наравно, специјалисти који раде у реанимацији знају коме и када могу да дају плазму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда