ЗАШТО ЈЕ ФРАНЦУСКИ ПРЕДСЕДНИК БИО У БЕЈРУТУ? Вечити утицај "заштитнице

ОДЛАЗАК француског председника Емануела Макрона у Либан после велике трагедије у Бејруту има посебну симболику, ако се имају у виду односи двеју земаља кроз историју, али и у савремено доба.

ЗАШТО ЈЕ ФРАНЦУСКИ ПРЕДСЕДНИК БИО У БЕЈРУТУ? Вечити утицај заштитнице

AP Photo

Блиски односи с политиком и политичарима у овој земљи и данас су на снази.

стовремено, многи успешни пословни људи из земље кедрова живе и раде у Француској.

Још у 16. веку, Француска се, на неки начин, сматрала "заштитницом" хришћана у овом делу света, а касније је Либан у дужем периоду третирала као свој протекторат. Као република, Француска је крајем 19. века од Високе порте испреговарала посебан статус за хришћанске установе у Либану. После Првог светског рата добила је мандат за очување аутономије Либана и положаја хришћана у њему. Либан је од Француске добио независност 1946. године, али је француски утицај остао јак.

Тако су, на пример, Рафик Харири и Жак Ширак одржавали тесне везе и пре него што је први постао председник Француске, а други премијер Либана. Када је напуштао Јелисејску палату, Ширак је отишао у стан од 180 квадрата који му је у Паризу на располагање ставила породица Харири.

И Емануел Макрон је више пута као председник примио Рафиковог сина, Саада Харирија, нарочито када је преговарао о његовом повратку из Саудијске Арабије после његове изненадне, па повучене оставке 2017.

Због свега наведеног Макрон је, између осталог, пожурио у Либан, да однесе помоћ и сваку другу врсту подршке либанском народу, уз поруку да ће се вратити већ 1. септембра да се лично увери да ли је дошло до промена у односу режима према ситуацији у земљи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (1)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?