ЗБЛИЖИЛА ИХ АМЕРИКА: Русија, Иран и Кина стварају нови економски блок
РУСИЈА, Кина и Иран учвршћују своје економске и политичке везе, формирајући нови азијски блок, пише „Независима газета“.
Оно што зближава Москву, Техеран и Пекинг је амерички притисак који се огледа сталним пооштравањем санкција. Ове земље већ у међусобној трговини не користе амерички долар, већ националне валуте и стварају посебне механизме како би избегле америчке санкције. Уз то, Иран спрема нови споразум о дугорочној сарадњи са Кином и Русијом.
У марту следеће године истиче сада важећи иранско-руски споразум о сарадњи и министар иностраних послова Ирана Мухамед Џавад Зариф је већ саопштио да се Техеран договорио са Москвом о обнављању уговора.
- Сматрамо да је боље да се уговор модернизује и направи дугорочна и свеобухватна сагласност, која ће бити потписана и представљена парламенту - сматра Зариф.
У исто време Иран наставља преговоре с Кином о партнерству у наредних 25 година.
Према иранско-кинеском споразуму, Кина може да инвестира 400 милијарди долара у многе иранске секторе, укључујући нафту и гас, док ће Иран обезбедити стабилну доставу енергената Кини у наредних 25 година.
- Када Иран, Русија и Кина воде преговоре о дугорочним стратешким споразумима, стиче се утисак, да се на истоку формира нови светски поредак - изјавио је у интервјуу за „Техран Тимес“ бивши представник Министарства иностраних послова Ирана Рамин Мехманпараст.
- Бићемо сведоци формирања новог светског поретка - каже бивши ирански дипломата. Подвукао је да је једини кривац за стварање савеза Америка, која је својим притисцима зближила Иран, Кину и Русију.
Тренутни обим руско-иранске трговине није већи од две милијарди долара, а државе су се договориле да га увећају до 25 милијарди долара. Русија извози у Иран прехрамбене производе и пољопривредне сировине, производе од целулозе, папира и дрвета, машине, опрему, транспортна средства и друго. Русија увози прехрамбене производе, пољопривредне сировине, метал и производе хемијске индустрије.
Током прошле године Иран и Русија су пренос новца организовали путем руског система за трансакције и иранског „Сепам“, без коришћења система „Свифт“.
Такође, Русија наставља да гради у Ирану атомску електрану „Бушер-2“, која би требало да буде готова почетком 2026. године. Иран купује од Русије и ПВО систем С-300 и заједно са Русијом реализује пројекат међународног транспортног коридора (МТК) „Север-југ“.
Редовно заседање радне групе за сарадњу у области транспорта између Русије и Ирана је било крајем јула. На челу руске делегације је био заменик министра транспорта Владимир Токарев, док је на челу иранске делегације био заменик министра за инфраструктуру и грађевинарство Шахрам Адамнежад. Стране су се договориле да повећају транспорт Каспијским језером, западном и источном граном коридора МТК „Север-југ“ у правцу Русије и Ирана. Без обзира на све, руски експерти за сада не виде велики потенцијал за даљи раст руско-иранске економске сарадње.
СПУТЊИК
Препоручујемо
ИСПОВЕСТ КАПЕТАНА БРОДА „РОСУС“─ Шта се догађало од 2013. године до експлозије у Бејруту
06. 08. 2020. у 23:21
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (2)