НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: Рат због економских зона у Средоземљу?
ПРЕ неколико седмица односи Грчке и Турске опасно су се заоштрили и неколико дана је изгледало као да је и оружани сукоб неизбежан, а разлог за то је била намера Анкаре да почне да истражује нафту у делу источног Средоземља, код Кипра, а који Атина сматра својим.
У образложењу турске владе се наводи да је та зона турско подручје, у складу са споразумом са либијском владом у Триполију. И Грчка и Турска су тамо послале своје војне бродове. Смиривању ситуације допринело је посредовање немачке канцеларке Ангеле Меркел, али само на кратко, пише Дојче веле (DW).
Прошле седмице Грчка и Египат су потписали споразум, којим су утврдлили своје економске зоне у источном делу Средоземног мора. С обзиром на то да се тај споразум коси са економском зоном на коју Турска полаже право, Анкара прети војном акцијом.
Стручњак за Блиски исток Штефан Рол из берлинске Фондације Наука и политика каже за DW да је споразум који је сада потписан у директној вези са споразумом о Ексклузивној економској зони (ЕЕЗ) који су Турска и Либија потписале у новембру 2019. године. Грчка и Египат су у томе видели велику повреду својих интереса, сматра Рол.
На констатацију да напетости има не само између Грцке и Турске већ и између Египта и Турске, он указује да је пре свега реч о налазиштима нафте и да је за Египат веома важно да дође до њих.
-Међутим, спор с Турском је много, много дубљи. Он потиче још од војног пуча 2013. године у Египту, који је био усмерен против тада владајућег Муслиманског братства. Каиро замера Турској да подржава Муслиманско братство, што је делимично тачно. Многи кадрови Муслиманског братства су у егзилу у Турској. Египатско вођство се у великој мери осећа угрожено од стране Турске и оптужује је да планира контрапуч- каже Рол.
Он указује да је постојећи спор добио нову динамику након потписивања турско-либијског споразума о Ексклузивној економској зони (ЕЕЗ) и ангажмана Турске у Либији. За Каиро је то једна потпуно нова ситуација, да је Турска толико активна у Либији да је чак довела и плаћенике који се боре на страни владе у Триполију, а против генерала Хафтара, кога подржавају Египат и Русија.
Рол каже да не може да замисли да ће због тога доћи до оружаног аукоба. -Ни Турска, ни Грчка, а нарочито Египат, нису за директну конфронтацију, јер би исход тог сукоба био неизвестан. Ни Европска унија, ни НАТО нису уопште заинтересовани за то да између Грчке и Турске дође до сукоба. И раније је увек било тренутака ескалације, али су они увек стављени под контролу. Тренутно је реч само о претњама. Али у том региону се никад не зна. То може да се деси из пуке случајности. На неком месту се запуца и онда такав један инцидент добије замах. Међутим, нико озбиљно није заинтересован за тако нешто- оцењује Рол.
На питање ко би у спору око територијалних вода и у рату у Либији могао да посредује, Рол је одговорио да, када је реч о сукобима у источном делу Средоземног мора, САД још нису одлучиле на коју страну би требало да стану: у рату у Либији на страну Турске и против Египта и Русије или обрнуто?
-Сад има и нових момената. Однос САД према Египту више није толико неоптерећен као што је некад био. У међувремену, има проблема. У много чему Египат се понаша слично као Турска. Попут Анкаре, и Каиро је против воље САД купио руске системе наоружања. Свако игра своју игру и не поштује традиционалне савезничке структуре- истиче Рол.
На питање да ли би Немачка могла да преузме улогу посредника, он одговара да би то било прихватљиво јер ту очигледно Немци немају личних интереса.
-Питање је само да ли Немачка има довољну тежину да би утицала на дешавања у том региону- каже Рол и изражава сумњу у то.
Он наводи пример Берлинског процеса који је Немачка покренула како би се зауставио рат у Либији и који није само наставак.
-Немачка не може да утиче на зараћене стране да се придржавају договора. Немачка није довољно способна. Тренутно може само краткорочно да помогне у једном акутном случају, као што је био случај с телефонским разговором канцеларке Меркел и турског председника Ердогана пре пар седмица- оцењује Рол.
Подсећа да је тај разговор допринео да не дође до оружаног сукоба између турских и грчких војних бродова.
Препоручујемо
ПРОТЕСТИ У АТИНИ И СОЛУНУ: Грчка ври због преименовања Аја Софије у џамију (ВИДЕО)
24. 07. 2020. у 23:09 >> 23:22
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)