НАОРУЖАНИ БЕЛЦИ ПАТРОЛИРАЈУ УЛИЦАМА: Ко су "милиције" због којих је избио хаос у Кеноши, полиција пустила убицу да побегне (ВИДЕО)
ИСТРАГА се наставља да би се утврдило да ли је тинејџер Кајл Ритенхаус (17) оптужен за убиство двоје демонстраната у америчком граду Кеноша повезан са групама наоружаних људи који су себи поставили задатак да „заштите“ град.

Фото: Твитер
У међувремену се гомилају и критике полицији која је толерисала наоружане људе и чак дозволила убици да оде.
Наоружани грађани из разних делова САД путују у Кеношу у Висконсину и делују као милиција током нових протеста изазваних након што је у том граду полицајац упуцао ненаоружаног црнца Џејкоба Блејка.
Блејк ће највероватније остати парализован након што га је полицајац Растен Шески седам-осам пута упуцао испред његовог аутомобила.
Демонстрације су се претвориле у нове расне немире, па су настрадали и поједини локални објекти, а то су неки искористили као повод да изађу на улице наоружани пушкама и другим оружјем.
И не само то, него су и позвали људе из других градова и држава да им се придруже.
Група која себе назива "Милиција гардиста Кеноше" објавила је на "Фејсбуку" својеврстан "позив на оружје" и тражила од волонтера да "заштите наш диван град". Ради се махом о мушкарцима белцима.
Након што су тројица демонстраната упуцана од чега су двојица преминула, група је објавила саопштење у коме је рекла да "није свесна да ли се неки наоружани грађанин одазвао позиву Милиције гардиста Кеноша". Фејсбук страница групе након тога је уклоњена са платформе.
Сведоци су рекли да су наоружани људи почели да пристижу у град раније током дана. Висконсин је држава где људи старији од 18 година могу да носе оружје у јавности без дозволе.
Шериф Дејвид Бет рекао је за часопис "Милвоки џорнал Сентинел" да су припадници милиције или наоружани људи који желе да преузму правду у своје руке, патролирали улицама Кеноше последњих ноћи, али да не зна да ли је нападач међу њима.
Пре него што је објављено хапшење Ритенхауса, гувернер Висконсина Мандела Барнс, описао је овог тинејџера за МСНБЦ као "члана милицијске групе која је одлучила да узме закон у своје руке".
Ритенхаус се такође појавио са групом мушкараца виђених како лутају улицама и разговарају са полицијом.
Видео објављен на друштвеним медијима пре пуцњаве показује како полиција баца флаширану воду из оклопног возила наоружаним цивилима на улицама.
- Ценимо вас момци, заиста вас ценимо - чује се један полицајац који је говорио групи преко звучника након што је полиција рекла људима да напусте улице јер крше полицијски час.
Шеф полиције у Кеноши Данијел Мискинис рекао је да је нападач допутовао на протесте "да би решио било који сукоб који се дешавао" и изгледа да је део кривице покушао да пребаци на демонстранте и људе који су прекршили полицијски час.
- Сви који су били умешани били су напољу после почетка полицијског сата. Нећу се много тиме бавити, али поента је да је полицијски час проглашен због заштите - рекао је.
- Управо сам некога убио - може да се чује како нападач каже док бежи, носећи полуаутоматску пушку.
Након пуцњаве, Ритенхаус се мирно удаљио од гомиле према полицији, а касније је ухапшен у својој кући у Илиноису.
На снимцима на друштвеним мрежама се види како поред њега пролазе полицијска возила, иако он хода са пушком окаченом преко рамена. Изгледало је да је био спреман и да се преда.
- Хеј ти са дугом пушком! Склањај се одавде - рекао му је неко од полицајаца.
Шериф Бех покушао је да објасни како је Ритенхаусу дозвољено да напусти место догађаја, упркос томе што је покушавао да заустави и разговара са полицијом након пуцњаве.
Он је рекао да је протест био веома хаотична, стресна ситуација и да полицајци у таквим збуњујућим условима нису добро одреаговали.
Препоручујемо

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"
РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.
10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем
ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.
10. 08. 2025. у 18:11

Овако изгледа кућа Милана Борјана која је демолирана: Лопов однео и снимач видео надзора (ФОТО)
"ХВАЛА полицији града Београда на брзој реакцији и сјајном односу према послу."
11. 08. 2025. у 09:52
Коментари (1)