КИНА ПОПРАВЉА ИМИЏ: Шеф дипломатије Ванг Ји завршава европску турнеју

31. 08. 2020. у 16:30

ВЕЛИКУ европску турнеју, започету пре недељу дана у Италији, министар спољних послова Кине Ванг Ји завршава данас (уторак) званичном посетом Берлину. Између тога, кинески шеф дипломатије био је у Холандији, Норвешкој и Француској.

КИНА ПОПРАВЉА ИМИЏ: Шеф дипломатије Ванг Ји завршава европску турнеју

Фото: ЕПА

Високи кинески званичник има тежак задатак да поправи слику о Кини, после штете коју је направило уверење да је светска епидемија корона вируса кренула управо из ове земље.

- Кина је била прва земља која је сигнализирала епидемију, што не значи да је епидемија корона вируса настала у Кини – поручио је с тим у вези после сусрета с норвешком шефицом дипломатије Ине Ериксен Сорајде, Ванг Ји коме је ово прва турнеја после појаве пандемије.

Почетну станицу Ванг Ји је имао у Италији код Луичија ди Маја где је између осталог потписао велики уговор о достави гаса. Прилику током боравка у Риму за разговор од сат и по у хотелу са Вангом Јиом искористио је и канадски шеф дипломатије Франсоа Филип Шампањ. Ванг Ји је затим био у Холандији где је са Штефом Блоком "отварао постепидемијску еру", док је нарочито високо примљен у Француској где га је, уз посебан састанак са шефом дипломатије Жан-Ивом ле Дријаном, у Јелисејској палати примио и председник Емануел Макрон.

Важност француских односа с Кином огледа се и у зацртаном плану Макрона да од ступања на дужност бар једном годишње посети ову земљу.

Циљ турнеје кинеског шефа дипломатије је заједничка подршка мултилатерализму, јачање сарадње у здравству, борба против климатских промена. Намера Пекинга је да се на овај начин, дијалогом између цивилизација уз очување слободне трговине, крене у решавање проблема које тренутно изазива мондијализација што се посебно акцентовало током пандемије.

Ова турнеја нарочито има значај у тренутку изузетно напетих односа између Кине и Вашингтона. Зато, на неки начин, представља тест и испитивање става европских престоница које у последње време, вођене идејом француског председника Макрона, теже већој суверености Европе.

Италија подржава Нови пут свиле и прва је из групе Г7 која се придружила овом пројекту. Друге земље су нешто опрезније, иако се налазе на овој маршути. ЕУ нема заједничку политику према Кини која инвестира нашироко у њеном дворишту, а једно је сигурно – Пекинг је незаобилазни партнер за чланице ЕУ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕРИДИАН ФОНДАЦИЈА – ОД СРЦА СА ЉУБАВЉУ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ УСТАНОВЕ У СРБИЈИ