ФРОНТ ИСПРЕД БЕЛЕ КУЋЕ: У напетој атмосфери Америка ноћас ишчекивала резултате председничких избора

Д. САВИЋ

04. 11. 2020. у 06:00

ВИСОКА ограда подигнута испред Беле куће на дан гласања за 46. председника САД можда је била најсликовитији израз атмосфере у којој су се ноћас очекивали први, мада најверованије не и коначни резултати једних од најнапетијих избора у историји Америке.

ФРОНТ ИСПРЕД БЕЛЕ КУЋЕ: У напетој атмосфери Америка ноћас ишчекивала резултате председничких избора

Фото АП

Актуелни републикански председник Доналд Трамп (74), иза те ограде, у здању у Пенсилванија авенији број 1.600, са 400 гостију је чекао, како је рекао, "величанствену победу", док се испред те баријере, на улици, очекивало чак 10.000 демонстраната из покрета "Црни животи су важни", да одмах реагују у случају да шеф државе прогласи да је реизабран.

Трампов демократски ривал, демократа Џозеф Бајден (77), ове напетости је пратио са сигурне удаљености, из свог дома у Вилмингтону, у држави Делавер.

И један и други табор са највећим нестрпљењем су ишчекивали резултате гласања из десетак "ћудљивих" држава, које мењају стране од избора до избора, тако одлучујући и о њиховом исходу. Нарочито се то односило на Пенсилванију, Мичиген и Висконсин, државе у којима, иначе, знатан део гласачког тела чине и наши сународници који живе у САД, па су два кандидата ту потрошила и највише енергије на убеђивање бирача.

У данима пред изборе, када САД дневно бележе по 90.000 заражених од вируса корона, Бајден је посебно играо на карту Трамповог "несналажења" у епидемији, док се Трамп хвалио одличним економским резултатима, упркос ковиду 19. Ко је био убедљивији, тешко да ће се сазнати данас, због рекордних 98,4 милиона гласова који су и пре изборног дана упућени поштом, укључујући и оне оболеле од ковида 19.

Ривали за председничке кандидате Трампа и Бајдена поштом гласало сто милиона људи, Фото АП

Због различитих закона у појединачним државама о бројању гласова пристиглих поштом, коначни резултати би могли да буду познати више дана, чак недеља, после избора. Трамп већ сумња да ће масовно гласање поштом довести до нетачног изборног резултата, па је више пута одбио да се унапред обавеже на миран пренос власти, ако изгуби. Бајден је, с друге стране, рекао да ће прихватити изборне резултате, под условом да се гласови поштено преброје.

Истовремено, компаније "Твитер" и "Фејсбук" обележиле су пост Трампа у ком је назвао одлуку Врховног суда у Пенсилванији да продужи гласање мејловима "веома опасном". Менаџерка Бајденове кампање Џенифер О'Мели Дилон, с друге стране, тврди да "не постоји сценарио по ком ће Трамп моћи да се прогласи победником у изборној вечери". Трамп објављује да ће у другом мандату "исушити вашингтонску мочвару и спасти амерички сан".

ГОДФРИ: ПОЛИТИКА ПРЕМА СРБИЈИ СЕ НЕ МЕЊА

Амерички амбасадор у Београду Ентони Годфри оценио је да се америчка политика према Србији неће променити без обзира на исход избора у САД, док је председник Скупштине Србије Ивица Дачић истакао да Србија мора да буде спремна на сваки резултат америчких избора и да јача односе са САД.

- И демократе и републиканци снажно подржавају обнављање и продубљивање односа између наша два народа. Вашингтон придаје значај јачању сарадње са својим старим пријатељем Србијом и драго ми је што је америчка администрација успела да удахне нову енергију и да замах процесу економске нормализације. Од тога се неће одступати - рекао је амбасадор Годфри.

Фото АП

А Дачић је нагласио: "Ми морамо да будемо спремни на сваки резултат. Независно од тога ко победи, ми морамо да јачамо односе са САД имајући у виду да ни једна ни друга страна нама нису нове и да смо одржавали контакте и разговарали и са Џозефом Бајденом и са Доналдом Трампом у прошлости". Како је навео, треба да се трудимо да нађемо највећи или најмањи заједнички интерес који Србија и САД могу да имају.

Стога, у игри су различити сценарији - од јасне победе једног кандидата, до нерешене правне битке због које би исход могао да остане неизвестан све до јануара, када нови Конгрес треба да потврди коначан резултат. Од свих је, међутим, најопаснији сценарио по ком би тесни избори, са спорним исходом, могли целу земљу да баце у хаос.

ПАТА КАРТЕ

Бајден је освојио свих пет гласова за председника у Диксвил Ночу, насељу у Њу Хемпширу уз америчко-канадску границу, које је после гласања мало после поноћи прво објавило резултате на изборима. Гласање у овом месту није увек предвидиво, јер је 2016. године све гласове освојила Хилари Клинтон. Биралишта је после поноћи отворио и суседни Милсфилд, али у њему је Трамп освојио 16, а Бајден пет гласова.

Фото АП

До бројања гласова електора у Конгресу 6. јануара има неколико кључних датума. Први је 8. децембар, када савезне државе достављају Националном архиву САД верификоване листе својих електора. Електорски колеџ се састаје 14. децембра да би гласањем озваничио ко ће бити следећи председник САД.

ЗАГРЕБ: С ТРАМПОМ СРБИЈА ЈУЖНО ОД СИСКА

Загреб и Подгорица "навијају" за Бајдена. Хрватска, како пише "Јутарњи лист", треба да се нада победи Бајдена, јер би политика Трампа могла "довести Србију јужно од Сиска": "Захваљујући Џоу Бајдену, Америка се умешала у ратове у БиХ, Хрватској и на Косову, натерала Хрвате и Бошњаке на сарадњу и зауставила фашистичку политику Милошевићевог режима", пише "Јутарњи". С друге стране, Трамп је, кажу, "опасан јер је пре две године његова екипа 'смислила промену граница између Србије и Косова', што је одмах изазвало реакцију спојених посуда и навело Милорада Додика да затражи отцепљење РС од БиХ". То онда, како се наводи, "има директан утицај на Хрватску, која добија Србију јужно од Сиска".

Фото АП

И амбасадор Црне Горе у Вашингтону Небојша Калуђеровић је Бајдена назвао осведоченим пријатељем Црне Горе: "Бајденов допринос нашем процесу евроатлантских интеграција је немерљив", рекао је Калуђеровић.

Тај кандидат мора да освоји 270 гласова од укупно 538 гласова електорског колеџа да би прогласио победу. Постоји и могућност да се неки од електора 14. децембра покажу као "неверни", али се то досад ретко дешавало.

Засад је извесно једино да се изборни процес завршава инаугурацијом председника и потпредседника САД, за више од два месеца - 20. јануара 2021. године. n

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

СВИ СУ ШОКИРАНИ: У јавност испливао буџет Асвела